| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

O czym powinien pamiętać importer i eksporter towarów

Podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą powinny zaplanować swoje operacje importowe i eksportowe oraz wziąć pod uwagę zmiany wynikające z przepisów celnych. W 2007 roku najważniejsze z nich wynikają z modernizacji Wspólnotowego Kodeksu Celnego oraz zmian w klasyfikacji taryfowej towarów będących konsekwencją modyfikacji systemu zharmonizowanego HS. Do innych, równie ważnych, kwestii należy zaliczyć możliwość korzystania z zawieszeń poboru ceł i kontyngentów taryfowych. Warto także zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego wzoru formularza SAD.

Późniejsza płatność VAT
Niewielu importerów ma świadomość faktu, że w przypadku gdy dokonują importu przy zastosowaniu celnych procedur uproszczonych mają prawo do przesunięcia momentu dokonywania płatności VAT.
Kwoty VAT importowego powinny być wykazywane, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, w zgłoszeniu celnym i, co do zasady, powinny być zapłacone w terminie i na warunkach określonych dla uiszczenia cła. Obowiązek ten dotyczy również sytuacji, gdy towary zostały zwolnione od cła lub stawki celne zostały zawieszone albo obniżone do wysokości 0 proc.
W przypadkach szczególnych, np. gdy organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, lub gdy importer sam wystąpi do właściwego organu o określenie importowego VAT we właściwej wysokości, termin zapłaty upływa po dziesięciu dniach od momentu poinformowania podatnika przez odpowiedniego naczelnika urzędu celnego o wysokości należnego VAT.
Jednakże, jeśli importer został uznany przez organy celne za na tyle godnego zaufania, że udzielono mu pozwolenia na stosowanie celnych procedur uproszczonych, może on skorzystać z dodatkowego udogodnienia, jakim jest przesunięcie momentu płatności zobowiązania w VAT powstałego w związku z importem.
Jeśli okresem rozliczeniowym dla celnej procedury uproszczonej jest miesiąc kalendarzowy, to podatnik ma prawo wpłacić kwotę obliczonego VAT w terminie do szesnastego dnia miesiąca następującego po tym okresie rozliczeniowym, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji dla podatku od towarów i usług, w której wykaże te kwoty.
Aby zastosowanie takiego przesuniętego terminu do wpłacenia VAT było możliwe, podatnik powinien przedstawić organowi celnemu, w którym rozlicza VAT z tytułu importu towarów, zaświadczenia: potwierdzające brak zaległości w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa, potwierdzające brak zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz potwierdzające jego status czynnego podatnika VAT trwający przez sześć wcześniejszych miesięcy.
 
Roman Rosiak, Agnieszka Kartuzi
 
Gazeta Prawna Nr 40/2007 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy] z dnia 2007-02-26

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK