| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować zeznanie roczne CIT-8

Jak przygotować zeznanie roczne CIT-8

Do 2 kwietnia 2007 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają czas na złożenie zeznania rocznego. Podatnik w tym terminie powinien wypełnić zeznanie CIT-8, w którym wykaże uzyskany w ubiegłym roku dochód lub poniesioną stratę.

Co do zasady rokiem podatkowym osób prawnych jest rok kalendarzowy. Jednak podatnik będący osobą prawną może postanowić w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe, że rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych niepokrywających się z rokiem kalendarzowym.
Podatnicy, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, są również obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym na druku CIT-8 - do końca trzeciego miesiąca roku następnego. Z tym że w ich przypadku ostateczną datą złożenia zeznania nie będzie 31 marca, ale odpowiednio koniec trzeciego miesiąca następującego po wybranym przez nich okresie kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Załóżmy, że podatnik postanowił, że jego rok podatkowy rozpoczyna się 1 czerwca 2006 r. i kończy 31 maja 2007 r. Zeznanie powinien złożyć do 31 sierpnia 2007 r. W takiej sytuacji może powstać wątpliwość, jaki wzór zeznania należy zastosować, czy ten obowiązujący jeszcze w 2006 roku, czy już ten aktualny na dzień składania zeznania.
Wątpliwość wynika z faktu, że Ministerstwo Finansów stosunkowo często zmienia wzory deklaracji i zeznań. Ostatnio wzory zeznań zostały zmienione rozporządzeniem ministra finansów z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Na szczęście przepisy tego rozporządzenia odpowiadają wprost na powyższe wątpliwości. I tak, wzory stanowiące załączniki do rozporządzenia stosuje się do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2007 r. Podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007 r., a zakończy po tym dniu, do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) w tym roku podatkowym stosują wzory formularzy obowiązujące przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
Podatnicy, których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym i zakończył się w dniu 31 grudnia 2006 r., składają zeznania na wzorach formularzy obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
Warto zaznaczyć, że wzór formularza obowiązujący od 1 stycznia 2007 r. znacznie różni się od wzoru dotyczącego osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od 1 stycznia 2006 r. W nowym wzorze formularza CIT-8 na pierwszej stronie w części C nie ma już rubryki: sprawozdanie finansowe i dokumenty, o których mowa w art. 27 ust. 2 ustawy. Zmieniła się też część D. Została podzielona na wyraźne części: D.1 - przychody, D.2 - koszty uzyskania przychodów i D.3 - dochód/strata. W nowym wzorze formularza pojawiła się też nowa część G - kwoty należnych zaliczek miesięcznych oraz część H - kwoty należnych zaliczek kwartalnych. Jest to efekt zmian, jakie miały miejsce od 1 stycznia 2007 r. w ustawie o CIT. Podatnicy w 2007 roku nie muszą już składać miesięcznych deklaracji. Zobowiązani są jedynie do zapłaty zaliczki na podatek (miesięcznej lub kwartalnej). Stąd zapewne konieczność wykazywania w zeznaniu CIT-8 kwot zapłaconych zaliczek.
Marcin Zimny
prawnik, CMS Cameron McKenna
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK