| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować zeznanie roczne CIT-8

Jak przygotować zeznanie roczne CIT-8

Do 2 kwietnia 2007 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają czas na złożenie zeznania rocznego. Podatnik w tym terminie powinien wypełnić zeznanie CIT-8, w którym wykaże uzyskany w ubiegłym roku dochód lub poniesioną stratę.

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, na formularzu CIT-8, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego. W tym także terminie są obowiązani wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku. Dodatkowo podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta, w terminie dziesięciu dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.
Niektórzy podatnicy mogą być objęci jeszcze innym obowiązkiem. Jeśli podatnikowi organ podatkowy wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, musi on wówczas dołączyć do zeznania sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.
Obowiązek złożenia zeznania CIT-8 nie dotyczy podatników zwolnionych od podatku, objętych zwolnieniem podmiotowym (np. fundusze inwestycyjne), objętych podmiotowo-przedmiotowym zwolnieniem kościelnych osób prawnych, ale tylko z niegospodarczej działalności statutowej, Polskiego Związku Działkowców.
W przypadku jednak gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, które korzystają ze zwolnienia od podatku (zasadą jest, iż gospodarstwa te nie są objęte zwolnieniem), są one zobowiązane składać zeznanie CIT-8. Oczywiście zeznanie to składają także gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, które nie korzystają ze zwolnienia w CIT.
Należy też pamiętać, że podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby, są obowiązani składać do urzędu skarbowego oraz załączać do zeznania CIT-8 informacje, na formularzu CIT-ST, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpłatach z podatku dochodowego od osób prawnych.
W zeznaniu CIT-8 za 2006 r. podatnicy mogą wykazać odliczenia od dochodu darowizny na cele pożytku publicznego organizacjom, które prowadzą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (limit 10 proc. dochodu). Ponadto odliczeniu podlegają darowizny na cele kultu religijnego (limit 10 proc. dochodu) oraz darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą (zgodnie z uchwałą NSA z 14 marca 2005 r. bez żadnych limitów). Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych odlicza też wydatki poniesione na nabycie nowych technologii oraz poniesione wydatki na działalność klubów sportowych. W bankach odliczeniu podlega 20 proc. kwoty kredytów (pożyczek) umorzonych w związku z realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw, zakwalifikowanych do straconych kredytów (pożyczek) i zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Podatek wykazany w zeznaniu CIT-8 może być zmniejszony o podatek od dywidend potrącony przez płatnika, spółkę wypłacającą dywidendę. Wszystkie wymienione odliczenia należy wykazać w informacji CIT-O załączanej do zeznania CIT-8.
Marek Kolibski
doradca podatkowy kancelaria Ożóg
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK