| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować zeznanie roczne CIT-8

Jak przygotować zeznanie roczne CIT-8

Do 2 kwietnia 2007 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają czas na złożenie zeznania rocznego. Podatnik w tym terminie powinien wypełnić zeznanie CIT-8, w którym wykaże uzyskany w ubiegłym roku dochód lub poniesioną stratę.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej ustawa o CIT, w stanie obowiązującym do końca 2006 roku wskazywała wiele dochodów wolnych od podatku. Podatnicy dokonujący rozliczenia za rok 2006 powinni więc uwzględnić katalog dochodów wolnych od podatku znajdujący się w art. 17 ustawy o CIT. Zwolnienie z podatku dotyczy na przykład (art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT) dochodów uzyskanych od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także np. środki z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej oraz z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez rząd Polski. Zwolnienie dotyczy także odsetek od tych środków, w sytuacji gdy zostały ulokowane przez podmiot na rachunku bankowym. Zgodnie jednak z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT, nie są kosztem dla celów podatkowych wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów) uzyskanych w sposób opisany wcześniej.
Dotyczy to także sytuacji, gdy podmiot z otrzymanych środków kupi np. maszyny i urządzenia (a więc środki trwałe). W takiej sytuacji część odpisów amortyzacyjnych odpowiadająca wartości otrzymanej dotacji nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym otrzymana dotacja nie wpływa na wysokość wartości początkowej maszyny.
Opisane zwolnienie ma zastosowanie na przykład do podmiotów korzystających ze środków EQUAL. Podobnie zwolnione z podatku dochodowego są podmioty uzyskujące dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT) lub podatnicy otrzymujący dochody poza terytorium Polski, jeżeli umowa międzynarodowa, której stroną jest Polska, tak stanowi (np. umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania). Zgodnie jednak z art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, innej ustawy lub właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, mimo spełnienia warunków uznania go za koszt uzyskania przychodów, nie są brane pod uwagę w ostatecznym rozliczeniu podatkowym danego roku podatkowego (tj. nie pomniejszają podstawy opodatkowania).
Dokonując rocznego rozliczenia podatku dochodowego, podmioty te muszą pamiętać, aby do zeznania CIT-8 załączyć formularz CIT-8/O. W formularzu tym powinny wskazać wysokość zwolnionego dochodu. Przykładowo, kwoty pozyskane z funduszy EQUAL powinny być wskazane w poz. 17 („inne dochody wolne od podatku, w tym na podstawie odrębnych ustaw”). Kwota ta powinna być wprowadzona także w poz. 38 zeznania CIT-8. W ten sposób podmioty dokonają obniżenia podstawy opodatkowania. Jednocześnie w zeznaniu CIT-8 nie ma możliwości wyodrębnienia wydatków sfinansowanych ze środków zwolnionych z opodatkowania. Wydatki te, jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, nie mają jednak wpływu na podstawę opodatkowania.
Renata Dłuska
doradca podatkowy, radca prawny, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »