| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przygotować zeznanie roczne CIT-8

Jak przygotować zeznanie roczne CIT-8

Do 2 kwietnia 2007 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają czas na złożenie zeznania rocznego. Podatnik w tym terminie powinien wypełnić zeznanie CIT-8, w którym wykaże uzyskany w ubiegłym roku dochód lub poniesioną stratę.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej ustawa o CIT, w stanie obowiązującym do końca 2006 roku wskazywała wiele dochodów wolnych od podatku. Podatnicy dokonujący rozliczenia za rok 2006 powinni więc uwzględnić katalog dochodów wolnych od podatku znajdujący się w art. 17 ustawy o CIT. Zwolnienie z podatku dotyczy na przykład (art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT) dochodów uzyskanych od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także np. środki z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej oraz z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez rząd Polski. Zwolnienie dotyczy także odsetek od tych środków, w sytuacji gdy zostały ulokowane przez podmiot na rachunku bankowym. Zgodnie jednak z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT, nie są kosztem dla celów podatkowych wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów) uzyskanych w sposób opisany wcześniej.
Dotyczy to także sytuacji, gdy podmiot z otrzymanych środków kupi np. maszyny i urządzenia (a więc środki trwałe). W takiej sytuacji część odpisów amortyzacyjnych odpowiadająca wartości otrzymanej dotacji nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym otrzymana dotacja nie wpływa na wysokość wartości początkowej maszyny.
Opisane zwolnienie ma zastosowanie na przykład do podmiotów korzystających ze środków EQUAL. Podobnie zwolnione z podatku dochodowego są podmioty uzyskujące dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w specjalnej strefie ekonomicznej (art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT) lub podatnicy otrzymujący dochody poza terytorium Polski, jeżeli umowa międzynarodowa, której stroną jest Polska, tak stanowi (np. umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania). Zgodnie jednak z art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, innej ustawy lub właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, mimo spełnienia warunków uznania go za koszt uzyskania przychodów, nie są brane pod uwagę w ostatecznym rozliczeniu podatkowym danego roku podatkowego (tj. nie pomniejszają podstawy opodatkowania).
Dokonując rocznego rozliczenia podatku dochodowego, podmioty te muszą pamiętać, aby do zeznania CIT-8 załączyć formularz CIT-8/O. W formularzu tym powinny wskazać wysokość zwolnionego dochodu. Przykładowo, kwoty pozyskane z funduszy EQUAL powinny być wskazane w poz. 17 („inne dochody wolne od podatku, w tym na podstawie odrębnych ustaw”). Kwota ta powinna być wprowadzona także w poz. 38 zeznania CIT-8. W ten sposób podmioty dokonają obniżenia podstawy opodatkowania. Jednocześnie w zeznaniu CIT-8 nie ma możliwości wyodrębnienia wydatków sfinansowanych ze środków zwolnionych z opodatkowania. Wydatki te, jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, nie mają jednak wpływu na podstawę opodatkowania.
Renata Dłuska
doradca podatkowy, radca prawny, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK