| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć leasing

Jak rozliczyć leasing

Firmy mogą korzystać z dwóch form leasingu - finansowego i operacyjnego. Wybór odpowiedniej formy zależy od potrzeb i możliwości leasingobiorcy. Zawarcie umowy będzie miało istotne skutki dla rozliczeń podatkowych zarówno finansującego, jak i korzystającego z przedmiotu leasingu.

Przepisy ustawy o VAT nie używają pojęcia leasingu finansowego, nie odsyłają też do definicji leasingu zamieszczonej w kodeksie cywilnym, określają natomiast kryteria, po spełnieniu których wydanie przedmiotu leasingu traktowane jest jak dostawa towarów. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku wydania towarów na podstawie umowy leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione. Przy czym dotyczy to jedynie tych umów leasingu, których przedmiotem są grunty albo w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.
Do dostawy towarów dochodzi już w momencie wydania przedmiotu umowy leasingobiorcy (korzystającemu). Leasingodawca wystawia leasingobiorcy jednorazowo fakturę VAT obejmującą całość należności, niezależnie od tego, że będzie ona płacona przez leasingobiorcę w ratach określonych w umowie. Korzystający ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystawionej przez finansującego faktury VAT na ogólnych zasadach określonych w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, czyli w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, bądź w rozliczeniu za okres następny, nie wcześniej jednak niż za okres, w którym nabył prawo do rozporządzania rzeczą jak właściciel. Przykładowo, jeżeli strony zawarły umowę leasingu finansowego na okres trzech lat w marcu 2007 r. i finansujący wystawił fakturę VAT obejmującą całą należność, jaką w trzyletnim okresie otrzyma od korzystającego oraz przekazał korzystającemu towar, to mimo iż korzystający należność uiszczać będzie w kolejnych ratach, przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury w rozliczeniu za marzec 2007 r. (ewentualnie za kwiecień 2007 r.).
W przypadku leasingu finansowego stanowiącego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy. Obowiązek ten powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, chyba że przed tym terminem leasingodawca wystawił fakturę - wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu na podstawie umowy leasingu finansowego, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, jednak nie później niż z chwilą wystawienia faktury przez leasingodawcę.
Korzystający powinien pamiętać, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z niektórymi wyjątkami, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu WNT - nie więcej jednak niż 6 tys. zł.
Ponieważ do dostawy dochodzi już w momencie wydania przedmiotu leasingu korzystającemu, późniejsze przeniesienie własności po zakończeniu umowy nie stanowi ponownej dostawy towarów.
 
TOMASZ CICHY, prawnik, kancelaria Grynhoff, Woźny i Wspólnicy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK