| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć leasing

Jak rozliczyć leasing

Firmy mogą korzystać z dwóch form leasingu - finansowego i operacyjnego. Wybór odpowiedniej formy zależy od potrzeb i możliwości leasingobiorcy. Zawarcie umowy będzie miało istotne skutki dla rozliczeń podatkowych zarówno finansującego, jak i korzystającego z przedmiotu leasingu.

Koszty leasingu operacyjnego
Artykuł 17b ust. 1 ustawy o CIT (art. 23b ust. 1 ustawy o PIT) określa koszty podatkowe i przychody w przypadku umowy leasingu operacyjnego. Zgodnie z nim opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego. Umowa musi jednak spełniać następujące warunki:
- powinna zostać zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej dziesięć lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Do umowy leasingu operacyjnego nie stosuje się takich zasad rozliczania, jeżeli finansujący korzysta w dniu zawarcia umowy z niektórych zwolnień w podatku dochodowym. W takim przypadku stosuje się zasady odliczeń jak przy leasingu finansowym.
Często po upływie podstawowego okresu umowy leasingu operacyjnego, finansujący sprzedaje środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne (przeniesienie własności rzeczy na korzystającego) będące przedmiotem umowy, uzyskując z tego tytułu przychód. Przychodem takim będzie wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży lub też wartości rynkowej albo rzeczywista wartość netto.
Może też sprzedać własność wspomnianych przedmiotów leasingu operacyjnego na rzecz innych osób, wypłacając korzystającemu z tytułu spłaty ich wartości uzgodnioną kwotę. W przypadku takiego przeniesienia przez finansującego własności rzeczy będących przedmiotem umowy oraz wypłaceniu korzystającemu z tytułu spłaty ich wartości uzgodnionej kwoty - dla leasingobiorcy kwota ta będzie w dniu jej otrzymania przychodem. Jednocześnie dla finansującego będzie kosztem (do wysokości różnicy pomiędzy rzeczywistą wartością netto a hipotetyczną wartością netto).
Koszty w leasingu finansowym
Problem kosztów w leasingu finansowym znalazł swoje odzwierciedlenie w art. 17f ustawy o CIT (art. 23f ustawy o PIT). Przepis ten wyłącza możliwość zaliczenia opłat do przychodów finansującego, a jednocześnie zaliczenia ich przez korzystającego do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z nim do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat leasingowych, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT (art. 23b ust. 1 ustawy o PIT), w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Zasady te są stosowane, jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:
- umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony,
- suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
- umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.
Jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy.
W skrócie z przepisu tego wynika, że kosztami uzyskania przychodów po stronie leasingobiorcy będzie tylko rata odsetkowa, która jest zyskiem leasingodawcy. Korzystający nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę części kapitałowej raty (stanowiącej spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu), gdyż będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszty uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK