| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć leasing

Jak rozliczyć leasing

Firmy mogą korzystać z dwóch form leasingu - finansowego i operacyjnego. Wybór odpowiedniej formy zależy od potrzeb i możliwości leasingobiorcy. Zawarcie umowy będzie miało istotne skutki dla rozliczeń podatkowych zarówno finansującego, jak i korzystającego z przedmiotu leasingu.

Leasing finansowy prowadzi do rozdzielenia uprawnień właścicielskich wynikających z prawa cywilnego i uprawnień wynikających z prawa podatkowego, jeżeli zostaną spełnione odpowiednie warunki wymagane przepisami o podatkach dochodowych. Dopuszczalne jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przez podmiot, który nie jest właścicielem tych rzeczy lub praw. Aby zakwalifikować umowę leasingu do tzw. umowy leasingu finansowego, muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki: umowa jest zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie opłat odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu, umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonuje korzystający.
Ponieważ w definicji leasingu finansowego pojawia się pojęcie wartości początkowej, powoduje to konieczność odniesienia wysokości opłat do wartości początkowej przedmiotu leasingu. Suma opłat leasingowych powinna więc odpowiadać co najmniej podstawie amortyzacji przedmiotu leasingu, która zawiera obok ceny nabycia/wytworzenia przedmiotu leasingu, także koszty związane z zakupem (np. transport, instalacja).
Ponieważ zarówno z przychodów leasingodawcy, jak i kosztów uzyskania przychodów leasingobiorcy wyłączono spłatę wartości początkowej przedmiotu leasingu, zatem konieczny jest podział raty leasingowej na dwie części: stanowiącą spłatę wartości początkowej (neutralną podatkowo), oraz nie stanowiącą spłaty (tzw. część odsetkowa raty leasingowej), powiększającą odpowiednio przychody leasingodawcy oraz koszty leasingobiorcy. Za datę powstania przychodu u leasingodawcy uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
Przepisy ustaw podatkowych dają pewne uprawnienia w zakresie kształtowania w każdej z rat leasingowych proporcji pomiędzy spłatą wartości początkowej, a częścią odsetkową raty leasingowej (w granicach określonych jedynie przez przyjętą wartość początkową przedmiotu leasingu). Konsekwencją jest możliwość praktycznie dowolnego wpływania na wielkość dochodu podlegającego opodatkowaniu.
W zależności od oczekiwanego dochodu, strony umowy leasingu mogą dowolnie generować koszty lub przychody w miesiącach, w których raty leasingowe mają być spłacane. Nie ma przepisów, które zabraniałyby umówieniu się przez strony, że rata leasingowa składać się będzie w danym miesiącu w całości ze spłaty wartości początkowej przedmiotu leasingu lub wyłącznie ze spłaty odsetek.
W przypadku leasingu finansowego amortyzacji przedmiotu leasingu dokonuje korzystający i odpisy amortyzacyjne stanowią jego koszt uzyskania przychodu. Przepisy dotyczące leasingu finansowego nie ograniczają uprawnień korzystającego do korzystania z przepisów dotyczących amortyzacji, a zatem w przypadku wystąpienia przesłanek do stosowania stawek indywidualnych lub podwyższonych, korzystający ma prawo do ich zastosowania.
 
PAWEŁ JABŁONOWSKI, ekspert podatkowy kancelaria prawna Chałas i Wspólnicy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK