| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczyć leasing

Jak rozliczyć leasing

Firmy mogą korzystać z dwóch form leasingu - finansowego i operacyjnego. Wybór odpowiedniej formy zależy od potrzeb i możliwości leasingobiorcy. Zawarcie umowy będzie miało istotne skutki dla rozliczeń podatkowych zarówno finansującego, jak i korzystającego z przedmiotu leasingu.

Dla korzystających będących zarówno osobami fizycznymi, jak i osobami prawnymi przedmiot leasingu finansowego stanowi środek trwały oraz wartość niematerialną i prawną, które podlegają amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu użytkowania. Poza tym dokonując odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przedmiotu leasingu finansowego stosuje się te same przepisy dotyczące amortyzacji jak od własnych składników majątkowych. Korzystający powinien więc ustalić wartość początkową przedmiotu leasingu. Nie ma wątpliwości, że na wartość początkową z pewnością składa się suma rat kapitałowych, ale przepisy podatkowe nie wskazują już tak jednoznacznie, czy opcja wykupu, za jaką korzystający może nabyć przedmiot leasingu, również powinna zwiększać taką wartość.
Przepisy podatkowe nie zakazują zwiększenia wartości początkowej przedmiotu leasingu o wartość opcji wykupu. Korzystający powinni mieć jednak świadomość, iż organy podatkowe mogą próbować kwestionować powyższy sposób rozliczenia szczególnie wtedy, gdy korzystający ostatecznie z takiej opcji nie skorzysta.
Praktyka organów podatkowych w tej kwestii nie jest niestety jednolita. Za możliwością zwiększenia wartości początkowej o wartość opcji wykupu wypowiedział się naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald (pismo nr AD-II/J-K/415/1/06).
Inaczej do kwestii tej podszedł natomiast naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który wskazał, iż dopiero w razie nabycia środków trwałych wykorzystywanych uprzednio przez nabywcę w ramach umowy leasingu finansowego, wartość początkową tych środków należy ustalić na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o CIT, tj. w cenie wynikającej z umowy sprzedaży, przenoszącej własność przedmiotu leasingu na korzystającego (pismo nr 1471/DPD1/423/1/06/MK/2).
Ustalenie, czy opcja wykupu powinna zwiększać wartość początkową przedmiotu leasingu może mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno w trakcie trwania, jak i po zakończeniu umowy leasingu finansowego. Uznanie, iż wartość opcji zakupu zwiększa wartość początkową powoduje, iż wykup przedmiotu leasingu (automatyczne przeniesienie jego własności na korzystającego) nie ma wpływu na odpisy amortyzacyjne (przedmiot leasingu został bowiem wprowadzony do rejestru w chwili rozpoczęcia umowy, a korzystający określił już do końca amortyzacji metodę i stawkę amortyzacyjną). Wariant taki byłby szczególnie optymalny podatkowo dla korzystających, którzy dokonują szybkich odpisów amortyzacyjnych i nie będą realizować opcji wykupu, lub w ich umowach opcja ta jest szczególnie wysoka (co jednak w praktyce nie jest zjawiskiem zbyt powszechnym).
W mojej opinii brak jest natomiast jakichkolwiek przeszkód zwiększenia wartości początkowej przedmiotu leasingu o inne wydatki poniesione do dnia przekazania przedmiotu leasingu do używania, takie jak obciążające korzystającego koszty transportu, montażu, uruchomienia (jeśli koszty te nie będą wkalkulowane w wartość początkową przedmiotu leasingu i nie będą finansowane przez leasing) czy też niepodlegający odliczeniu VAT.
 
TOMASZ JANICKI, doradca podatkowy KPMG Tax
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK