| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Koszty najczęściej kwestionowane przez urzędników

Koszty najczęściej kwestionowane przez urzędników

Im wyższe koszty generuje firma, tym niższy podatek może zapłacić. Niestety, sytuacje takie interesują fiskusa, który sprawdza rozliczenia firmy i nierzadko je kwestionuje. Podatnik nie musi jednak być bierny. Od niekorzystnych decyzji może się odwoływać. Wydatki zaś powinien dokumentować.

Sprawdzenie rozliczeń podatkowych przez organ podatkowy oznacza, iż została w spółce przeprowadzona kontrola podatkowa, a następnie w jej efekcie wszczęto postępowanie podatkowe i wydano decyzję wymiarową, w której zakwestionowano poprawność zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów konkretnych wydatków.
Jeżeli spółka jest przekonana co do prawidłowości swojego działania - co w niniejszej sprawie wydaje się być oczywiste - to jedyną zasadną rekomendacją jest złożenie odwołania od takiej decyzji. Spółka ma na to 14 od dnia, w którym doręczono jej decyzję (dnia, w którym nastąpiło doręczenie nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu). Odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Z Ordynacji podatkowej wynika, iż to na organie podatkowym ciąży obowiązek ustalenia stanu faktycznego i zgromadzenia materiału dowodowego sprawy. Jeśli jednak podatnik nie zgadza się z rozstrzygnięciem organu podatkowego, powinien wskazać dowody potwierdzające prawidłowość dokonanej przez siebie kwalifikacji podatkowej.
W przypadku zakwestionowania poprawności zaliczenia poniesionych przez podatnika wydatków do kosztów uzyskania przychodów argumentacja prezentowana w odwołaniu powinna pójść w dwóch kierunkach. Należy udowodnić sam fakt poniesienia wydatków oraz tego, iż ich poniesienie miało związek z przychodem. W przedstawionym stanie faktycznym podatnik stwierdził, iż poniesione przez niego wydatki są należycie udokumentowane. Jeżeli oznacza to, iż posiada dowody np. za zakup usług, których dotyczą dane wydatki (choćby były to dowody pośrednie w postaci maili, zeznań świadków), to powinien je przedstawić organowi podatkowemu, składając odwołanie.
Co do związku wydatków z przychodem to należy pamiętać, iż nie musi on być bezpośredni. Oznacza to, iż poniesione wydatki nie muszą mieć automatycznego przełożenia na uzyskane przez podatnika przychody - istotne jest wyłącznie, aby celem ich poniesienia było uzyskanie przychodów (zachowanie źródła ich uzyskania).
Gdyby organ podatkowy - w konsekwencji ujawnionych nieprawidłowości podatkowych - wszczął postępowanie karne skarbowe przeciwko osobie odpowiadającej za rozliczenia podatkowe spółki, to, moim zdaniem, nie powinno ono skończyć się jakimikolwiek dolegliwościami dla tej osoby. Przestępstwa i wykroczenia skarbowe co do zasady mogą być bowiem popełnione z winy umyślnej, a z winy nieumyślnej - tylko wówczas, gdy wprost przewidują to przepisy kodeksu karnego skarbowego. Skoro spółka każdorazowo zasięgała opinii doradcy podatkowego, który potwierdzał jej stanowisko, to nie może być mowy o umyślności działania (ani tym bardziej o nieumyślności). W konsekwencji nie może być także mowy o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Alicja Sarna, doradca podatkowy, MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK