| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Koszty najczęściej kwestionowane przez urzędników

Koszty najczęściej kwestionowane przez urzędników

Im wyższe koszty generuje firma, tym niższy podatek może zapłacić. Niestety, sytuacje takie interesują fiskusa, który sprawdza rozliczenia firmy i nierzadko je kwestionuje. Podatnik nie musi jednak być bierny. Od niekorzystnych decyzji może się odwoływać. Wydatki zaś powinien dokumentować.

Rozbieżności organów podatkowych
Nowe przepisy uwzględniają zatem wypracowany w dotychczasowym orzecznictwie podział kosztów na dwie grupy: te, które wiążą się z konkretnym przychodem, i te, które z przychodami wiążą się tylko pośrednio. Pierwsze powinny być przyporządkowane do okresu, w którym przychód ten został osiągnięty. Druga grupa, czyli koszty pośrednio związane z przychodami, nie powinna - w świetle nowych przepisów - sprawiać już tyle problemów. Dotychczas sądy w swoich wyrokach nakazywały rozliczanie w czasie wszelkich kosztów dotyczących kolejnych lat obrotowych (na analogicznych zasadach, jakie funkcjonują w ustawie o rachunkowości). W efekcie nie można było jednoznacznie rozstrzygnąć zasad zaliczania do kosztów nawet tak powszechnie występujących wydatków jak opłacenie prenumeraty. Szukając odpowiedzi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, podatnik mógł znaleźć obok siebie wykluczające się odpowiedzi różnych urzędów. Na przykład jeden z urzędów w udzielonej odpowiedzi (nr PD/423-142/04/38535) zezwalał na zaliczanie do kosztów wydatków na prenumeratę i ubezpieczenie majątku w momencie poniesienia wydatku. Z kolei izba skarbowa nakazywała rozliczanie tego rodzaju wydatków w czasie (PD III 423/35/04). Podatnicy, by mieć pewność, musieli zwracać się z pytaniem do swojego urzędu skarbowego albo wszelkie problematyczne wydatki rozliczać w czasie. Teraz nowa treść art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozstrzyga, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Anna Wojda

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik podatkowy] Nr 055/2007 z dnia 2007-03]
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »