| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ujmować koszty w rachunkowości

Jak ujmować koszty w rachunkowości

Podmioty prowadzące księgi rachunkowe muszą określić, w jaki sposób będą ewidencjonować koszty działalności operacyjnej. Stosowanie przyjętych zasad (polityki) rachunkowości pozwoli rzetelnie i jasno przedstawić sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.

Odpisy amortyzacyjne
Jedno z kont zespołu 4 związane jest z amortyzacją. Za jego pośrednictwem firmy ujmują koszty z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Warto pamiętać, że metody, jakimi amortyzowane są poszczególne grupy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powinno się określić w polityce rachunkowości. Konieczne jest również zawarcie w niej informacji w przypadku, gdy odpisywane są jednorazowo w koszty środki niskocenne, których wartość nie przekracza 3,5 tys. zł.
Wybór metody dokonywania amortyzacji zależy od indywidualnych ustaleń danej firmy. Ustawa o rachunkowości nakazuje jedynie dokonywać odpisów amortyzacyjnych drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Ważne jest, aby metoda odzwierciedlała zużycie środka trwałego. Miernikiem zużycia środków trwałych może być okres użytkowania, liczba wytworzonych produktów lub liczba godzin pracy. Prawo bilansowe daje tu wyraźne wytyczne, podając, jakie czynniki mają wpływ na okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego. Są to między innymi: liczba zmian, na które pracuje środek trwały, i wydajność środka trwałego, mierzona liczbą godzin jego pracy lub liczbą wytworzonych produktów.
Innym czynnikiem, pomagającym w przyjęciu odpowiedniej stawki amortyzacji, jest zmianowość produkcji. Maszyna pracująca na dwie zmiany zużywa się szybciej niż pracująca na jedną zmianę. Stawki amortyzacji mają odzwierciedlać utratę wartości środka trwałego na skutek używania lub upływu czasu. W przypadku, gdy intensywność wykorzystania maszyn zmienia się w czasie, czynnikiem mającym decydujący wpływ na utratę wartości jest intensywność używania, a nie upływ czasu.
Ewidencja odpisu amortyzacyjnego będzie odzwierciedlona odpowiednio zapisem: strona Wn konta 400 „Amortyzacja”, strona Ma konta 050 „Odpisy umorzeniowe środków trwałych” lub 060 „Odpisy umorzeniowe wartości niematerialnych i prawnych”. Natomiast na dzień bilansowy suma kosztów amortyzacji zostaje przeniesiona, co należy uczynić poprzez dokonanie następującej operacji: strona Wn konta 860 „Wynik finansowy”, strona Ma konta 400 „Amortyzacja”,
Kolejnym kontem rodzajowym jest konto 410, które służy do ewidencji zużycia m.in.: surowców, materiałów podstawowych i pomocniczych, półfabrykatów, opakowań, paliwa, części zamiennych maszyn i urządzeń, energii cieplnej, wody, a także ubytków naturalnych materiałów i towarów w granicach norm i limitów.
Konto „Zużycie materiałów i energii” może być zastąpione bardziej szczegółową ewidencją np.: 411 - „Zużycie materiałów”, 412 - „Ubytki w granicach norm i limitów towarów handlowych”, 419 - „Energia”.
Z kolei na koncie „Usługi obce” będą ewidencjonowane koszty związane z wszystkimi usługami świadczonymi przez jednostki obce. Przede wszystkim: roboty budowlane, usługi remontowe i transportowe, a także usługi poczty, łączności, komunalne, bankowe, najmu leasingu operacyjnego czy dzierżawy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK