| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Kiedy spółka zapłaci podatek
W przypadku łączenia się spółek nierzadkie są sytuacje, kiedy powstaje nadwyżka majątku przejętego przez spółkę przejmującą czy nowo powstałą ponad wartość udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej czy łączących się spółek. Nadwyżka ta nie podlega opodatkowaniu w momencie łączenia się spółek. Nie oznacza to jednak, że spółka nie zapłaci od tej nadwyżki w ogóle podatku. Trzeba będzie go zapłacić, tyle że nieco później. Obowiązek ten pojawi się po sprzedaży składników przejętego majątku. Przychód w momencie połączenia powstanie tylko wtedy, gdy zostanie przejęta spółka, w której spółka przejmująca posiada własne udziały. W praktyce sytuacja taka będzie miała miejsce, gdy spółka matka połączy się ze spółką córką.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK