| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Podatkowe skutki łączenia i przekształcania spółek

Łączenie lub przekształcanie spółek jest jednym z częstszych przypadków występujących w obrocie gospodarczym. Czynności te nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Rozliczanie strat
W podatku dochodowym strata występuje wtedy, gdy koszty przekraczają sumę przychodów. Zasadą jest możliwość uwzględniania w rozliczeniach podatkowych ponoszonych strat. Nie w każdym jednak przypadku. Okazuje się, że straty nie będą uwzględniane przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców. Jedynym przypadkiem, kiedy dopuszczalne jest uwzględnienie straty poniesionej przez przekształcany podmiot, jest przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Będzie tak zatem w razie przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną lub odwrotnie. W takim przypadku dochodzi tylko do zmiany formy ustrojowej przy zachowaniu dotychczasowego bytu prawnego. Stąd ta możliwość.
Istotne jednak jest to, że w przypadku łączenia spółek przez przeniesienie całego majątku jednej spółki na inną spółkę sytuacja uprawniająca do rozliczenia strat po połączeniu będzie dotyczyła tylko straty poniesionej przez spółkę przejmującą, a nie przez przejmowaną.
Problemy z rozliczaniem strat mogą pojawić się również przy podziale spółek. Stosownie do postanowień kodeksu spółek handlowych, podział spółki kapitałowej może być dokonany:
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie),
- przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek),
- przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki),
- przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
W trzech pierwszych przypadkach spółka dzielona zostaje rozwiązana bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego w dniu wykreślenia z rejestru. Skutek jest taki, że spółki przejmujące majątek spółki dzielonej nie nabywają prawa do rozliczania jej strat podatkowych. W efekcie przy ustalaniu dochodu spółki przejmującej (nowo zawiązanej), stanowiącego podstawę opodatkowania, nie są uwzględniane straty spółki dzielonej. Z drugiej zaś strony przy ustalaniu straty spółki przejmującej (nowo zawiązanej) nie uwzględnia się dochodu spółki dzielonej, ustalonego na dzień podziału.
W praktyce oznacza to, że nawet wtedy, gdy spółka przejmująca (nowo zawiązana) będzie zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej sukcesorem praw i obowiązków spółki dzielonej, nie będzie miała prawa do odliczenia straty powstałej w tej spółce. Powód jest banalny. Chodzi o zapobieżenie sytuacjom, kiedy spółki dochodowe przejmowałyby majątek spółek, które we wcześniejszych latach poniosły znaczne straty po to tylko, by obniżyć dochód do opodatkowania przez pokrywanie strat spółek dzielonych.
Inaczej będzie w przypadku podziału przez wydzielenie. W tej sytuacji prawo do rozliczania strat własnych przysługuje spółce dzielonej, bo spółka ta istnieje nadal. Prawo do rozliczania strat zachowa również spółka istniejąca, która przejmuje część majątku spółki dzielnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK