| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności są to: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop itp.
W okresie od 1 września 2004 r. do 1 lutego 2006 r. podatnik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W okresie tym nie wypłacono mu przysługującego wynagrodzenia. Czy przysługujące, a niewypłacone w 2005 roku wynagrodzenie ze stosunku pracy należy wykazać w rozliczeniu podatku dochodowego za 2005 rok?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn.zm.) jednym ze źródeł przychodu podlegających opodatkowaniu tym podatkiem jest stosunek pracy. Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Wynagrodzeń, których podatnik nie otrzymał w roku 2005, nie zalicza się do przychodów osiągniętych w tym okresie i nie należy ich wykazywać w zeznaniu podatkowym za rok 2005.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany z 19 maja 2006 r., nr 1432-IPdg2/415/429/54/2006.

OPINIA

Piotr Maksymiuk
doradca podatkowy, Baker & McKenzie

Generalną zasadą jest rozpoznawanie przychodu w momencie faktycznego otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika określonych składników majątkowych. Przez otrzymanie należy rozumieć ich rzeczywisty odbiór, np. w gotówce - tak osobisty, jak i przez osobę upoważnioną przez podatnika do odbioru świadczenia w jego imieniu i na jego rachunek. Z kolei postawienie do dyspozycji (dotyczące tylko pieniędzy i środków pieniężnych) oznacza umożliwienie podatnikowi swobodnego korzystania ze składników majątkowych, w sposób definitywny w zależności od swojej woli. W praktyce mogą pojawiać się sytuacje niejednoznaczne. Na przykład przy powiadomieniu podatnika o możliwości odbioru pieniędzy w określonym miejscu i czasie może rodzić się spór, czy w danych okolicznościach doszło do postawienia pieniędzy do dyspozycji podatnika. Istnieje opinia, że np. w razie wypłacania wynagrodzenia w kasie zakładu pracy, umożliwienie pracownikowi odbioru wynagrodzenia jest postawieniem go do dyspozycji podatnika powodującym powstanie przychodu. Należałoby jednak zastrzec, że podatnik musi być świadomy istnienia takiej możliwości, zaś sam przychód musi być niewątpliwy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK