| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

W 1995 roku podatnik adaptował suszarnię na mieszkanie i z tego tytułu korzystał z ulgi budowlanej. Obecnie podatnik ma zamiar skorygować zeznanie podatkowe za 1995 rok, zwrócić ulgę budowlaną wraz z odsetkami i ponownie skorzystać z ulgi budowlanej, odliczając od dochodu odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę domu. Czy może tak zrobić?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Z odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu może skorzystać podatnik, który odliczył od dochodu (przychodu) lub należnego podatku wydatki mieszkaniowe, a następnie dokonał korekty zeznań podatkowych za lata, w których korzystał z odliczeń mieszkaniowych oraz uregulował zaległe zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę. W takim przypadku, po złożeniu korekty zeznań podatkowych, podatnik ma prawo do skorzystania z odliczeń z tytułu odsetek od kredytu, jeżeli spełnione zostały pozostałe warunki uprawniające do skorzystania z tej ulgi.
Dokonanie korekty zeznania podatkowego możliwe jest tylko w sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe nie uległo przedawnieniu. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
W związku z tym w omawianej sytuacji podatnikowi nie przysługuje prawo do skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu, bowiem w zeznaniu podatkowym za 1995 rok skorzystał on z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na adaptację suszarni na cele mieszkalne, a w odpowiednim terminie nie dokonał korekty zeznania podatkowego za ten rok podatkowy. Uprawnienie do skorygowania zeznania podatkowego za 1995 rok wygasło z końcem 2001 roku.

Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 5 października 2006 r., nr DL-II-415-IX/146/25/06.

OPINIA

MichaŁ Grzybowski
menedżer, doradca podatkowy, Ernst & Young

Po upływie okresu przedawnienia zobowiązanie podatkowe wygasa. Oznacza to, że wierzyciel zobowiązania podatkowego, reprezentowany np. przez urząd skarbowy, nie ma możliwości skutecznego dochodzenia zapłaty zobowiązania podatkowego. Jednocześnie jednak, nieco inaczej niż w prawie cywilnym, oznacza to również, że podatnik - dłużnik z tytułu zobowiązania podatkowego - nie może wpłynąć na zmianę zobowiązania, które uległo przedawnieniu. W analizowanej kwestii zobowiązanie podatkowe za rok 1995 wygasło - w zakresie wynikającym z pierwotnie złożonego zeznania - poprzez zapłatę, w pozostałym zakresie (wynikającym z potencjalnej korekty) - poprzez przedawnienie.
Dlatego też wydaje się, że podatnik nie ma możliwości dokonania korekty zeznania podatkowego za rok 1995, w którym skorzystał z tzw. ulgi budowlanej. W konsekwencji zaś, zgodnie z warunkami uprawniającymi do skorzystania z ulgi z tytułu poniesienia odsetek od kredytu na cele mieszkaniowe, taki podatnik nie może dokonywać odliczeń w ramach tej ulgi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK