| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

W 2005 roku matka podatniczki otrzymywała rentę rodzinną z ZUS oraz rentę rodzinną z zagranicy. Dochody te nie zostały rozliczone w rocznym zeznaniu podatkowym - matka podatniczki zmarła 4 lutego 2006 r. Czy córka musi składać zeznanie podatkowe za zmarłą matkę?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Obowiązek złożenia zeznania rocznego wynika z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT. Podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
W przedstawionym przykładzie uzyskane przez matkę podatniczki w 2005 roku dochody nie zostały rozliczone w rocznym zeznaniu podatkowym - matka zmarła. Skutkiem śmierci podatnika w zakresie prawa podatkowego jest przejęcie przez spadkobierców podatnika podatkowych praw i obowiązków majątkowych, a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych. Obowiązek złożenia zeznania ciąży na podatniku i nie przechodzi on na spadkobierców. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości złożenia zeznania podatkowego za osobę zmarłą, mimo że nie dokonała ona rocznego rozliczenia podatku. Oznacza to, że podatniczka nie była zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego w imieniu zmarłej matki. Należy zauważyć, że ustawodawca przewidział szczególny tryb postępowania, gdy spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku śmierci podatnika, jedyną dopuszczalną formą określającą wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych jest decyzja wydana przez organ podatkowy. Przed wydaniem decyzji dane posiadane przez organ podatkowy mogą być uzupełnione przez spadkobiercę o dodatkowe informacje mające wpływ na wymiar zobowiązania podatkowego. Jednak, aby mogło być prowadzone postępowanie podatkowe w tym zakresie, konieczne jest przeprowadzenie postępowania sądowego w sprawie nabycia praw do spadku po osobie zmarłej.

Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 11 sierpnia 2006 r., nr USB XIV/415/23/06.

OPINIA

Łukasz Strzelec
doradca podatkowy, Pricewaterhouse-Coopers

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej w przypadku śmierci podatnika, spadkobiercy wchodzą w jego majątkowe prawa i obowiązki podatkowe. Dodatkowo w określonych sytuacjach spadkobiercy mogą również przejąć po zmarłym jego niemajątkowe prawa podatkowe.
Obowiązek składania deklaracji (w tym zeznań rocznych) z całą pewnością należy do niemajątkowych obowiązków podatnika, a w konsekwencji w żadnym wypadku nie przechodzi on na spadkobierców. Obowiązek taki wygasa wraz ze śmiercią podatnika.
Jednocześnie należy pamiętać, że brak możliwości złożenia za zmarłego podatnika rocznego zeznania podatkowego nie oznacza, że jego spadkobiercy nie będą zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem. W takim przypadku organ podatkowy właściwy dla zmarłego podatnika wydaje decyzję, w której określa kwotę podatku do zapłaty lub nadpłatę. Jedyną możliwością wpłynięcia przez spadkobierców na wysokość zobowiązania podatkowego jest odpowiednie uzupełnienie danych zebranych przez organ podatkowy w ramach prowadzonego postępowania.

Opracowała Ewa Matyszewska

Źródło: Gazeta Prawna [Tygodnik podatkowy] Nr 079/2007 z dnia 2007-04-23
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »