| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Syn podatników uzyskał w 2005 roku dochody z tytułu umowy-zlecenia. W 2005 roku był niepełnoletni. Czy w zeznaniu podatkowym dolicza się do dochodów rodziców dochody syna?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o PIT dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców lub opiekunów, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.
Tak brzmiący przepis wskazuje, że dochody małoletniego dziecka z własnej pracy, w tym przypadku z działalności wykonywanej osobiście, nie mogą być wykazane w zeznaniu podatkowym rodziców.
Wobec tego, w związku z uzyskaniem dochodów podlegających opodatkowaniu, syn podatników powinien dokonać indywidualnego rozliczenia rocznego, w którym należy wykazać uzyskane w 2005 roku dochody.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kościanie z 14 kwietnia 2006 r., nr PD/415-7/PIA/06.

OPINIA

Robert Zajdler
ekspert podatkowy

Przyjęta interpretacja, według której dochody małoletniego uzyskane z umowy zlecenia zobowiązany jest on rozliczyć samodzielnie, jest zgodna z dotychczasową wykładnią. Z uwagi na występującą zazwyczaj tożsamość rezultatu zawartej przez strony umowy o pracę i umowy zlecenia, przedstawiona interpretacja jest celowościowo słuszna. Istnieje jednak kwestia wymagająca analizy. Dotyczy ona istoty umowy zlecenia zawartej przez małoletniego. Umowa tego rodzaju, w odróżnieniu np. od umowy o pracę, przewiduje bowiem możliwość nieosobistej jej realizacji przez zleceniobiorcę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK