| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy podatnicy nie mogą rozliczyć się wspólnie z dochodów osiągniętych w 2005 roku z tytułu wynagrodzenia za pracę i świadczenia rentowego, w sytuacji gdy oboje są wspólnikami w spółce cywilnej i jako formę opodatkowania przychodów z tego tytułu wybrali podatek liniowy i złożyli dwa PIT-36L?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Z art. 6 ust. 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku wynika, że zasadą jest odrębne opodatkowanie dochodów osiąganych w roku podatkowym przez małżonków. Ustawodawca przewidział łączne opodatkowanie małżonków od sumy ich dochodów, określając jednocześnie warunki, jakie należy spełnić, by skorzystać z tej preferencyjnej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot ulg podatkowych. W tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Taki sposób opodatkowania małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, mają zastosowanie art. 30c ustawy o PIT, który zawiera regulacje dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym według stawki 19 proc. lub przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
W sytuacji osiągnięcia przez podatników w 2005 roku dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (podatnicy byli wspólnikami spółki cywilnej), opodatkowanych podatkiem liniowym - do każdego z podatników miał zastosowanie art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy). Z tego też względu nie przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia uzyskanych przez podatników w 2005 roku dochodów ze źródeł innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza, tj. z tytułu umowy o pracę i renty.
W konsekwencji podatnicy byli zobowiązani do rozliczenia osiągniętych przez nich w 2005 roku dochodów poprzez złożenie: dwóch odrębnych zeznań podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej (PIT-36L) oraz dwóch odrębnych zeznań podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu z tytułu stosunku pracy i renty (PIT-37).

Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 20 czerwca 2006 r., nr II US pb IB/415-53/129a/45/06/KSz.

OPINIA

Sylwia Skrzypczak
konsultant podatkowy, HLB Frąckowiak i Wspólnicy

Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu osiąganych przez nich dochodów. Z odstępstwem od tej zasady mamy do czynienia, gdy małżonkowie po łącznym spełnieniu warunków określonych ustawą o PIT mogą opodatkować się wspólnie. Konieczne jest m.in., by żaden z małżonków w przypadku przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrał liniowej formy opodatkowania. Już sam wybór tej formy opodatkowania jest rozstrzygający i oznacza rezygnację z przewidzianego ustawą prawa do wspólnego opodatkowania, na rzecz innej formy preferencyjnego opodatkowania. Wydawać by się mogło, że skoro dochodów opodatkowanych według stawki liniowej nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych, to podatnik mógłby skorzystać z obu form uprzywilejowania. Jednak w odniesieniu do tych grup dochodów zawarte w przepisach promocje podatkowe nie sumują się - podatnik może skorzystać tylko z jednego rodzaju uprzywilejowania i nie może go łączyć z innym.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »