| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy w przypadku, gdy podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem, od dochodów podatnika przekraczających w lipcu 2006 roku pierwszy próg podatkowy należy pobrać i przekazać na konto urzędu skarbowego zaliczkę obliczoną w wysokości 19 proc., pomimo że wiadomo, że łączne dochody wspólnie rozliczających się małżonków przekroczą w danym miesiącu pierwszy próg podatkowy?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu warunki zostaną spełnione - zaliczki wynoszą: za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali - 19 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu; za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód podatnika przekroczył wspomnianą kwotę - 30 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu.
Płatnicy, którym podatnik złożył oświadczenie, pobierają zaliczki począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie.
Należy jednak pamiętać, że warunkiem zastosowania ulgowej formy naliczania zaliczek na podatek jest to, by dochody osiągnięte przez małżonka mieściły się odpowiednio w niższych przedziałach skali, np. w sytuacji, gdy dochody pracownika narastająco od początku roku przekroczą np. drugi próg skali podatkowej, to dochody małżonka nie mogą, narastająco od początku roku, przekroczyć, w tym samym okresie, drugiego przedziału skali (mogą przekroczyć pierwszy przedział skali).

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Złotowie z 6 października 2006 r., nr ZD/415-24/06.

OPINIA

Magdalena Mucha-Prymas
menedżer podatkowy, BDO Numerica


Co do zasady zaliczki na podatek są obliczane i pobierane przez płatników za miesiące od początku roku włącznie do miesiąca, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w zakładzie pracy przekroczy kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali - wynoszą 19 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu, natomiast za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczy kwotę, o której mowa powyżej - 30 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu. Jednak w przypadku, gdy podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem, od dochodów podatnika przekraczających górną granicę pierwszego, drugiego lub trzeciego przedziału skali, przy zastrzeżeniu, że odpowiednio małżonek nie uzyskuje żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższych przedziałach skali - zaliczki wynoszą za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika przekroczy kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali - 19 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu. Dopiero w przypadku, gdy dochód podatnika przekroczyłby 74 048 zł, wówczas zaliczki wynosiłyby 30 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu i kolejno następujących.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK