| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatniczka zamierza uzyskiwać dochody z tytułu przeniesienia praw autorskich na podstawie umowy licencyjnej. Jak należy rozliczyć dochody z praw autorskich, w przypadku nieprowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy o PIT źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tej ustawy. Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Podmiot gospodarczy dokonujący wypłaty należności z tytułu umowy licencji zobowiązany jest jako płatnik do poboru i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19 proc. uzyskanego przez podatnika dochodu.
Jeśli chodzi o rozliczenie roczne to podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Zatem podatniczka jest zobowiązana do rozliczenia wszystkich uzyskanych przez siebie w roku podatkowym dochodów - w tym również uzyskanych z tytułu umowy dotyczącej przeniesienia praw autorskich - i złożenia zeznania podatkowego.

Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 27 października 2006 r., nr PDII/415-24/AG/06.

OPINIA

Ewa Flor
doradca podatkowy, BDO Numerica

Stanowisko organu podatkowego w przedmiotowej sprawie jest słuszne. W omawianym przypadku podatnik nieprowadzący pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskuje przychód z praw majątkowych. Podmiot, który na podstawie umowy licencyjnej nabywa prawo do korzystania z praw autorskich, dokonuje wypłaty należności na rzecz autora. Z tego tytułu staje się płatnikiem i z mocy prawa spoczywa na nim obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Wynika z tego jasno, że po stronie autora nie spoczywa zatem żaden obowiązek związany z samodzielnym obliczeniem i opłatą zaliczki. Podatnik do końca lutego powinien otrzymać od nabywcy praw autorskich informację PIT-11/8B o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach i uwzględnić ją w składanym zeznaniu rocznym. Warto w tym miejscu dodać, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów z praw autorskich wynoszą 50 proc.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK