| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Zeznania roczne w interpretacjach organów podatkowych

Na rozliczenie dochodów za 2006 rok zostało już niewiele czasu. Ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za ubiegły rok jest poniedziałek 30 kwietnia 2007 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym m.in. powstaniem zaległości podatkowych, odsetkami czy karami grzywny. Większość osób zostawia rozliczenie rocznego zeznania na ostatnią chwilę. Często, wypełniając je w pośpiechu, popełnia błędy. Dlatego dziś przedstawiamy interpretacje podatkowe w zakresie rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z opiniami ekspertów, które pomogą zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące przy wypełnianiu zeznania podatkowego.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik jest kawalerem i wspólnie mieszka ze swoim synem oraz z matką dziecka. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Matka dziecka nie pracuje, a obecny stan zdrowia dziecka uniemożliwia podjęcie jej pracy. Podatnik ma zamiar rozliczyć się jako ojciec samotnie wychowujący dziecko, ponieważ dziecko jest na jego wyłącznym utrzymaniu. Podatnik uzyskuje przychody z tytułu umowy o pracę oraz z najmu mieszkania. Czy może rozliczyć się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Prawo preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów dla samotnie wychowujących dzieci przysługuje wyłącznie temu rodzicowi, który samotnie wychowuje dzieci. Za osobę samotnie wychowującą dzieci należy uznać tę osobę, której powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej. W pojęciu tym mieści się wychowanie, całokształt zabiegów mających na celu ukształtowanie człowieka pod względem fizycznym, moralnym i umysłowym.
W przypadku dzieci urodzonych poza małżeństwem obowiązuje ogólna zasada, że władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Zgodnie z art. 26 kodeksu cywilnego - miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. W omawianej sytuacji władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, zatem zarówno matka, jak i ojciec dziecka ponoszą konsekwencje wychowawcze.
W przypadku gdy matka dziecka nie będzie korzystała z opisanych zasad preferencyjnego opodatkowania, wówczas podatnik może się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niemożliwa jest taka sytuacja, w której dwie osoby dojdą do wniosku, że są osobami samotnie wychowującymi dziecko i w związku z tym każda z nich ma prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z 11 sierpnia 2006 r., nr 1419/UDD-415-131/06/02/RL.

OPINIA

Marcin Biernacki
prezes zarządu, firma Biernacki w Krakowie


Zacytowane w przedmiotowej interpretacji przepisy mówią jednoznacznie, kto według ustawodawcy jest osobą samotnie wychowującą dzieci. Jednak, analizując je zgodnie z szeroko rozumianą logiką i zdrowym rozsądkiem, dochodzimy do oczywistego wniosku, że dotyczą one po prostu sytuacji, w której jeden z rodziców samodzielnie zajmuje się wychowaniem swojego dziecka, bez udziału drugiego rodzica lub innego opiekuna prawnego. Wychowanie dziecka natomiast nie sprowadza się wyłącznie do jego utrzymywania i finansowania. Jest to oczywiście bardzo istotny element, ale przecież nie najważniejszy. Odrzucenie zdrowego rozsądku i opieranie się wyłącznie na przepisach prawa rzeczywiście pozwala na skorzystanie z preferencyjnego opodatkowania w tego typu sytuacjach. Jednak dostępne są również interpretacje na zapytania w podobnych sprawach, oparte bardziej na logice i sprzeczne z omawianą interpretacją. Należy pamiętać o zasadzie, że interpretacja prawa podatkowego chroni wyłącznie tego podatnika, który sam zwrócił się z zapytaniem. Chcąc uniknąć problemów z kwestionowaniem preferencyjnego rozliczenia, warto wcześniej samemu zwrócić się o interpretację do swojego urzędu skarbowego.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »