| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Kontrola rocznych rozliczeń firmowych

Kontrola rocznych rozliczeń firmowych

Złożenie zeznania rocznego przez przedsiębiorców nie kończy definitywnie rozliczenia się z fiskusem za dany rok podatkowy. Organ podatkowy ma możliwość weryfikacji poprawności złożonego zeznania. W związku z tym podatnik powinien przechowywać dokumenty i dowody, które stanowią podstawę rozliczenia rocznego. Przedsiębiorcy obowiązani są do przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Jak liczyć okres przedawnienia
Wyodrębnić należy trzy podstawowe typy stanu faktycznego istniejącego w dniu 1 września 2005 r.:
1. Postępowanie egzekucyjne nie zostało wszczęte przed 1 września 2005 r.
Zobowiązanie podatkowe powstało przed 1 września 2005 r. Bieg terminu przedawnienia zobowiązania rozpoczął się przed 1 września 2005 r. i może być przerywany w wyniku zastosowania po 1 września 2005 r. środka egzekucyjnego.
2. Postępowanie egzekucyjne w toku.
Zobowiązanie podatkowe powstało 1 września 2005 r. i przed tą datą bieg terminu przedawnienia został przerwany w wyniku zastosowania środka egzekucyjnego (art. 70 par. 4 Ordynacji w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2003 r.) lub w wyniku zastosowania czynności egzekucyjnej (art. 70 par. 3 ustawy - Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2003 r.). Postępowanie egzekucyjne nie zostało zakończone przed 1 września 2005 r. W tym przypadku na podstawie nowego art. 70 par. 4 ustawy - Ordynacja podatkowa termin przedawnienia tego zobowiązania biegnie na nowo od 1 września 2005 r. Bieg termin przedawnienia może być przerywany w wyniku zastosowania po 1 września 2005 r. środka egzekucyjnego.
3. Postępowanie egzekucyjne zostało zakończone (poprzez umorzenie) przed 1 września 2005 r.
Zobowiązanie powstało przed 1 września 2005 r. i przed tą datą bieg terminu przedawnienia został przerwany w wyniku zastosowania środka egzekucyjnego (art. 70 par. 4 Ordynacji w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2003 r.) lub w wyniku zastosowania czynności egzekucyjnej (art. 70 par. 3 ustawy - Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym do 1 stycznia 2003 r.). Postępowanie egzekucyjne zostało umorzone przed 1 września 2005 r. bez zaspokojenia zobowiązania. Zgodnie z obowiązującym do 1 września 2005 r. przepisem art. 70 par. 5 ustawy - Ordynacja podatkowa kolejne wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie przerywało biegu terminu przedawnienia. Jakkolwiek przepis ten został uchylony 1 września 2005 r., to skutki jego zastosowania powstałe przed tą datą nie wygasają. Uzasadnia to reguła ochrony praw nabytych wynikających z dotychczasowego art. 70 par. 4 (zdanie drugie) i par. 5 ustawy - Ordynacja podatkowa i zapewnienia bezpieczeństwa prawnego zobowiązanemu. A zatem ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego (zastosowanie środka egzekucyjnego) po 1 września 2005 r. nie przerywa biegu terminu przedawnienia, który rozpoczął się ponownie w dniu następującym po dniu, w którym zakończono postępowanie egzekucyjne zgodnie z art. 70 par. 4 (zdanie drugie) ustawy - Ordynacja podatkowa (w stanie prawnym obowiązującym przed 1 września 2005 r.). W takim przypadku bieg terminu przedawnienia należy liczyć od dnia następującego po dniu, w którym zakończono postępowanie egzekucyjne

Interpretacja ministra finansów z 13 grudnia 2005 r., nr SP1/648/8012-116/2184/05/ES

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK