| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Ponoszone przez firmę wydatki na szkolenia dla pracowników mogą być zaliczone do jej kosztów uzyskania przychodu. Z kolei dla pracowników opłacone przez pracodawcę np. egzaminy związane z kursem pozwalającym zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą nie są przychodem.

W przypadku, gdy pracodawca finansuje pracownikowi szkolenia, kursy zawodowe czy studia podyplomowe, dla pracownika są one innymi świadczeniami nieodpłatnymi lub świadczeniami częściowo odpłatnymi (gdy pracownik partycypuje w kosztach takiego szkolenia) związanymi z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika stanowiącymi jego przychód z tytułu stosunku pracy.

W większości jednak tego typu przypadków przychód pracownika z tytułu otrzymania, w związku ze stosunkiem pracy, od pracodawcy dodatkowego świadczenia w postaci udziału w kursie czy szkoleniu objęty jest zwolnieniem z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według tego przepisu zwolniona od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Aby możliwa była odpowiedź na pytanie, czy w określonym stanie faktycznym wartość świadczenia przyznanego przez pracodawcę spełnia przesłanki zwolnienia, należy odnieść się do ogólnych przepisów regulujących podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia zawodowego oraz przepisów szczególnych dotyczących dokształcania i doskonalenia zawodowego poszczególnych grup zawodowych, takich jak nauczyciele czy lekarze.

Co do zasady w przypadku grup zawodowych, dla których nie zostały określone odrębne zasady dotyczące przyznawania świadczeń na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zastosowanie mają przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych. W przypadku skierowania przez pracodawcę pracownika na dokształcanie w formach szkolnych oprócz świadczeń w postaci urlopu szkoleniowego itp. pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, takie jak zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika, ponieść koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych, pokryć opłaty za naukę.

W przypadku skierowania przez pracodawcę pracownika na dokształcanie w formach pozaszkolnych (o których mowa w rozporządzeniu MEN z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych), o ile umowa zawarta między pracownikiem a pracodawcą nie stanowi inaczej, pracownikowi przysługuje zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

W przypadku zatem, gdy pracodawca finansuje lub zwraca pracownikowi wydatki związane z dokształcaniem na kursach, o których mowa powyżej, nie stanowią one przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu i jednocześnie dla pracodawcy stanowią koszt uzyskania przychodów, o ile uzyskane przez pracownika kwalifikacje będą wykorzystywane przez niego w związku ze świadczeniem pracy na rzecz pracodawcy.

ELŻBIETA LIWANOWSKA
partner w spółce Tarwid, Liwanowska, Mazur i Partnerzy

PODSTAWA PRAWNA
- Art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK