| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Ponoszone przez firmę wydatki na szkolenia dla pracowników mogą być zaliczone do jej kosztów uzyskania przychodu. Z kolei dla pracowników opłacone przez pracodawcę np. egzaminy związane z kursem pozwalającym zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą nie są przychodem.

Koszty szkoleń pracowniczych mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w sytuacji, gdy ponoszone są one przez pracodawcę w celu osiągnięcia przez niego przychodu, a zatem jeśli między poniesieniem tego typu wydatku a osiąganymi przez danego pracodawcę przychodami występuje bezpośredni lub pośredni związek. Tego typu wydatki stanowią więc koszt uzyskania przychodów wtedy, gdy przyczyniają się lub mogą przyczynić się do wzrostu przychodów pracodawcy - przykładowo, gdy dzięki szkoleniu pracownicy będą mogli pracować efektywniej, gdy pracodawca będzie mógł podjąć działalność w nowym obszarze, zastosować bardziej zaawansowane technologie itd. Wydatek tego rodzaju będzie mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów także w sytuacji, gdy zostanie poniesiony w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Przykładowo zatem w sytuacji, gdy dzięki poniesieniu wydatków tytułem szkoleń pracodawca będzie mógł utrzymywać dalsze kontakty z kontrahentami (np. dzięki sfinansowaniu pracownikowi kursu językowego) lub utrzymać istniejących klientów dzięki temu, że pracownicy obsługi klienta posiadają stale aktualną wiedzą na określony temat.

Problematyka szkoleń pracowniczych - jako wydatków mogących stanowić koszt uzyskania przychodów na zasadach ogólnych (art. 22 ust. 1 PIT i art. 16 ust. 1 CIT), była przedmiotem szeregu orzeczeń i interpretacji organów podatkowych. Analiza powyższych prowadzi do wniosku, że fakt spełnienia przez określony wydatek przesłanek pozwalających na jego zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów musi być badany indywidualnie, stosownie do pozycji na rynku danego pracodawcy, przedmiotu jego działalności, aktualnego zapotrzebowania rynku na określony rodzaj towarów czy usług, których dostarczanie wymaga odpowiednio wykwalifikowanej kadry itd. Niezmiernie istotne jest również to, iż to na danym pracodawcy leży ciężar udowodnienia faktu spełnienia przez poniesione na rzecz szkolenia pracowników wydatki przesłanki art. 22 ust. 1 PIT i odpowiednio 16 ust. 1 CIT. Pracodawca ten musi zatem nie tylko dysponować stosowną dokumentacją dotyczącą danego wydatku, ale także udowodnić, że jego poniesienie ma związek z prowadzoną przez niego działalnością i przyczynia się lub może przyczynić się do wzrostu przychodów, do osiągnięcia przychodów na nowych płaszczyznach działalności lub do zachowania istniejących źródeł. Oczywiście szkolenie pracowników z reguły nie przekłada się wprost na uzyskanie przychodów, a wpływ taki jest pośredni, pracodawca nie musi zatem udowadniać bezpośredniego przełożenia pomiędzy uzyskanym przychodem a danym wydatkiem szkoleniowym. Związek ten musi być jednak widoczny co najmniej w stopniu pośrednim.

Zwrócić należy jeszcze uwagę, że szkolenie pracowników, podnoszenie ich kwalifikacji i ułatwianie im tego, stanowi obowiązek pracodawcy wynikający z kodeksu pracy (art. 103). Zasady podnoszenia tych kwalifikacji są natomiast konkretyzowane w stosownych rozporządzeniach - ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 z późn. zm.), jak i ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz.U. nr 31, poz. 216).

SABINA MOCZKO-WDOWCZYK
doradca podatkowy, firma Deloitte Doradztwo Podatkowe

PODSTAWA PRAWNA
- Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK