| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Ponoszone przez firmę wydatki na szkolenia dla pracowników mogą być zaliczone do jej kosztów uzyskania przychodu. Z kolei dla pracowników opłacone przez pracodawcę np. egzaminy związane z kursem pozwalającym zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą nie są przychodem.

Szkolenia nieodpłatne
W przypadku gdy pracodawca korzysta ze szkolenia świadczonego na jego rzecz nieodpłatnie, wartość nieodpłatnie uzyskanego świadczenia - samego świadczenia szkoleniowego, jak i innych związanych z nim nieodpłatnych świadczeń - stanowi przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń - art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT (ustawa o PIT zalicza do przychodów wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń - art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).
Wartość tych nieodpłatnie nabytych świadczeń ustala się zgodnie z art. 11 ust. 2, 2a i 2b ustawy o PIT i art. 12 ust. 5a, 6 i 6a ustawy o CIT. Co do zasady wartość świadczeń nabytych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie ustala się jako różnicę pomiędzy wartością rynkową danego świadczenia a poniesioną przez uzyskującego świadczenie (pracodawcę) odpłatnością, przy czym, jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia, wartość nieodpłatnego świadczenia ustala się według cen stosowanych wobec innych odbiorców. Jeśli zatem dany podmiot nieodpłatnie korzysta ze szkolenia jego pracowników, a szkolącym jest podmiot zajmujący się profesjonalnie świadczeniem tego typu usług, wartość nieodpłatnie nabytego świadczenia ustala się w wysokości odpłatności, jakie co do zasady należy ponieść w związku ze skorzystaniem z usługi szkoleniowej w danego świadczącego (szkolącego).
Zdarza się, że dane szkolenie jest nieodpłatne dla wszystkich uczestników, usługi szkoleniowe nie stanowią przy tym co do zasady przedmiotu działalności dokonującego świadczenie (szkolącego). W takim wypadku wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia - art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT i art. 12 ust. 5a pkt 4 ustawy o CIT. Wartość tę ustala się zatem w takiej wartości, w jakiej w danym momencie (okresie) i na danym rynku udostępniane są szkolenia identyczne lub zbliżone przez inne podmioty zajmujące się ich świadczeniem.
Co do momentu zaliczenia wydatków szkoleniowych w ciężar kosztów uzyskania przychodów zastosowanie znajdą przepisu dot. zaliczenia wydatków pośrednich - w dacie ich poniesienia, przy czym, jeśli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, koszty te stanowią koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą - art. 22 ust. 5c PIT i art. 15 ust. 4d CIT.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK