| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Ponoszone przez firmę wydatki na szkolenia dla pracowników mogą być zaliczone do jej kosztów uzyskania przychodu. Z kolei dla pracowników opłacone przez pracodawcę np. egzaminy związane z kursem pozwalającym zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą nie są przychodem.

Szkolenia nieodpłatne
W przypadku gdy pracodawca korzysta ze szkolenia świadczonego na jego rzecz nieodpłatnie, wartość nieodpłatnie uzyskanego świadczenia - samego świadczenia szkoleniowego, jak i innych związanych z nim nieodpłatnych świadczeń - stanowi przychód z tytułu otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń - art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT (ustawa o PIT zalicza do przychodów wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń - art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).
Wartość tych nieodpłatnie nabytych świadczeń ustala się zgodnie z art. 11 ust. 2, 2a i 2b ustawy o PIT i art. 12 ust. 5a, 6 i 6a ustawy o CIT. Co do zasady wartość świadczeń nabytych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie ustala się jako różnicę pomiędzy wartością rynkową danego świadczenia a poniesioną przez uzyskującego świadczenie (pracodawcę) odpłatnością, przy czym, jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia, wartość nieodpłatnego świadczenia ustala się według cen stosowanych wobec innych odbiorców. Jeśli zatem dany podmiot nieodpłatnie korzysta ze szkolenia jego pracowników, a szkolącym jest podmiot zajmujący się profesjonalnie świadczeniem tego typu usług, wartość nieodpłatnie nabytego świadczenia ustala się w wysokości odpłatności, jakie co do zasady należy ponieść w związku ze skorzystaniem z usługi szkoleniowej w danego świadczącego (szkolącego).
Zdarza się, że dane szkolenie jest nieodpłatne dla wszystkich uczestników, usługi szkoleniowe nie stanowią przy tym co do zasady przedmiotu działalności dokonującego świadczenie (szkolącego). W takim wypadku wartość nieodpłatnych świadczeń ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia - art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT i art. 12 ust. 5a pkt 4 ustawy o CIT. Wartość tę ustala się zatem w takiej wartości, w jakiej w danym momencie (okresie) i na danym rynku udostępniane są szkolenia identyczne lub zbliżone przez inne podmioty zajmujące się ich świadczeniem.
Co do momentu zaliczenia wydatków szkoleniowych w ciężar kosztów uzyskania przychodów zastosowanie znajdą przepisu dot. zaliczenia wydatków pośrednich - w dacie ich poniesienia, przy czym, jeśli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, koszty te stanowią koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą - art. 22 ust. 5c PIT i art. 15 ust. 4d CIT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK