| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Za nadpłatę uważa się kwotę: nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji organu podatkowego określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej lub zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Dziś przedstawiamy nietypowe sytuacje związane z nadpłatą podatków w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Biuro zarządzania funduszami europejskimi zatrudnia kilkanaście osób w ramach pomocy technicznej zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego (ZPORR). Projekt finansowany jest w 75 proc. ze środków bezzwrotnej pomocy UE oraz w 25 proc. z budżetu państwa. Wynagrodzenia wypłacane są w pierwotnej fazie w 100 proc. z budżetu państwa, a następnie są refundowane w 75 proc. z budżetu UE. Biuro jest bezpośrednim beneficjentem środków. Od wynagrodzenia odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy. Kto jest zobowiązany do zwrotu nadpłaconego podatku wykazanego w deklaracji PIT-40 - płatnik czy urząd skarbowy?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

W sytuacji gdy wypłata wynagrodzeń jest realizowana ze środków krajowych, a następnie refinansowana ze środków pomocowych Unii, wówczas wynagrodzenia te nie korzystają ze zwolnienia z PIT przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej ustawa o PIT), gdyż środki na zapłatę nie pochodzą ze środków pomocowych i sfinansowanie wynagrodzeń ze środków pomocowych nie stało się faktem dokonanym.

Zatem zwolnione od PIT są tylko te dochody z tytułu wynagrodzeń, które są sfinansowane bezpośrednio ze środków bezzwrotnej pomocy, a więc nie ze środków krajowych.

Jeśli chodzi o nadpłatę podatku, to art. 72 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej stanowi, że za nadpłatę uważa się m.in. kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku przysługuje również płatnikom, jeżeli w złożonej deklaracji wykazali oraz wpłacili podatek w wysokości większej od należnej. Płatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty jest zobowiązany złożyć skorygowane deklaracje. W związku z tym płatnik może skorygować obliczenia należnej zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne i złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym wraz z korektami deklaracji PIT-4 oraz odpowiednie korekty deklaracji ZUS. Podatnicy powinni od płatnika otrzymać prawidłowe informacje PIT-40 o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za dany rok oraz zwrot nadpłaconego podatku.

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście z 13 października 2006 r., nr ZD/415-42/06.

OPINIA
MICHAŁ LEJMAN 
konsultant podatkowy, BDO Numerica

Aby omawiany w interpretacji dochód był zwolniony z opodatkowania, powinien pochodzić bezpośrednio od podmiotów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. W przedmiotowej sprawie podatnik otrzymuje środki z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a jak to zostało podkreślone, tylko takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatku dochodowego. Wynika to z zasady, że przepisy dotyczące ulg i zwolnień podatkowych - jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania - powinny być interpretowane ściśle z ich brzmieniem. Zatem, w tej kwestii organ podatkowy orzekł słusznie. Przy takim rozstrzygnięciu natomiast bezprzedmiotowa staje się druga część pytania podatnika. Skoro organ podatkowy wyjaśnia, że takie dochody pracowników ZPORR są opodatkowane na zasadach ogólnych, nie może być mowy o zwrocie nadpłaconego podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK