| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Za nadpłatę uważa się kwotę: nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji organu podatkowego określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej lub zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Dziś przedstawiamy nietypowe sytuacje związane z nadpłatą podatków w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Od maja 2005 roku podatnik pracuje w zakładzie masarskim, a pracodawca uzyskane przez podatnika dochody w 2005 roku rozliczył na formularzu PIT-40, z którego wynika nadpłata w kwocie 167,38 zł. Czy tę nadpłatę powinien zwrócić urząd skarbowy?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Jeżeli z obliczenia rocznego wynika nadpłata, zalicza się ją na poczet zaliczki należnej za marzec, a jeżeli po pobraniu tej zaliczki pozostaje nadpłata, płatnik zwraca ją podatnikowi w gotówce. Zwrócone nadpłaty w gotówce płatnik potrąca z kwot pobranych zaliczek przekazywanych urzędom skarbowym, wykazując je w deklaracji (PIT-4) w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu zaistnienia zdarzenia. W przypadku niedopełnienia przez płatnika tych czynności, obowiązek zwrotu nadpłaty nadal ciąży na pracodawcy, który powinien złożyć korektę deklaracji PIT-4, wykazując w niej kwoty pobranych zaliczek pomniejszone o kwotę zwróconej nadpłaty.
 
W omawianej sytuacji rozwiązanie umowy o pracę nie zwalnia pracodawcy z obowiązków płatnika, stąd w przypadku podatnika zwrot nadpłaty powstałej w wyniku rocznego rozliczenia na formularzu PIT-40 ciąży na pracodawcy.

Postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu z 2 października 2006 r., nr PDII/415-19/AG/06.

OPINIA
ADAM MARIUK 
menedżer, firma Deloitte

Przepisy ustawy o PIT ustanawiają szczególny sposób zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania rocznego składanego w trybie art. 37 ustawy o PIT. W myśl tego artykułu, płatnik - jeżeli spełnione są określone warunki - przygotowuje i składa zeznanie za podatnika, jest również zobowiązany do zwrotu nadpłaty przypadającej podatnikowi. Jednocześnie płatnik nie ponosi sam ekonomicznych kosztów nadpłaty, ale potrąca ją z zaliczki od dochodów podatnika za marzec albo zwraca w gotówce pomniejszając ogólną kwotę zaliczek.
 
Biorąc to pod uwagę, podatnik, który rozwiązał już umowę o pracę znajduje się w sytuacji, w której powinien domagać się zwrotu nadpłaty od byłego pracodawcy, jednocześnie nie mając prawa do żądania takiego zwrotu bezpośrednio od urzędu skarbowego. W takim wypadku sytuacja podatnika względem płatnika może być słabsza niż wobec urzędu, szczególnie w sytuacjach, w których płatnik nie dokonuje zwrotu nadpłaty.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK