| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Za nadpłatę uważa się kwotę: nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji organu podatkowego określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej lub zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Dziś przedstawiamy nietypowe sytuacje związane z nadpłatą podatków w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ PREZYDENT

Podatnik, składając deklaracje podatkowe w podatku od towarów i usług, wykazał kwotę podatku naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy. Następnie wystąpił z wnioskiem do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty podatku zgodnie z art. 75 par. 1 i 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej. Czy wniosek o zwrot lub zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych jest zwolniony z opłaty skarbowej?

ODPOWIEDŹ PREZYDENTA

Zgodnie z przepisami ustawy o opłacie skarbowej (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku), załącznik nr 1, część I, kolumna 4, pkt 14 zwalnia się z opłaty skarbowej wnioski w sprawach zwrotu lub umorzenia należności celnych oraz należności, do których zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej. Zwrot podatku następuje po uprzednim wydaniu przez uprawniony organ decyzji stwierdzającej nadpłatę - zgodnie z art. 75 par. 4 Ordynacji, w wypadku gdy skorygowana deklaracja nie budzi wątpliwości, następnie podatnik może wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty lub zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zaległości podatkowych zgodnie z art. 76a par. 1 Ordynacji. Dopiero ten wniosek jest wnioskiem dotyczącym zwrotu lub umorzenia należności podatkowych, do których mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej.
 
Po złożeniu tego wniosku organ wydaje decyzję w sprawie zwrotu nadpłaty lub postanowienie w sprawie zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych lub bieżących zaległości podatkowych. Złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty nie podlega zatem zwolnieniu, gdyż nie jest wnioskiem w sprawie zwrotu lub umorzenia należności celnych czy należności podatkowych, do których mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej.
 
W konsekwencji, wnioski dotyczące innych czynności niż zwrot lub umorzenie należności podatkowych podlegają opłacie skarbowej zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej. Wniosek o stwierdzenie nadpłaty wychodzi poza zakres ustawowych zwolnień przedmiotowych, ujętych w tabeli, będącej załącznikiem do tej ustawy.

Postanowienie Prezydenta Miasta Zawiercie z 18 września 2006 r., nr Fe-III-3110/268/2006/P/AS/P.

OPINIA
MARCIN BIERNACKI 
prezes zarządu firmy Biernacki w Krakowie

Podstawowa wątpliwość związana z przedstawioną interpretacją dotyczy faktu, że prezydent miasta zajmuje stanowisko w sprawie przepisów prawa podatkowego, należącej do kompetencji naczelników urzędów skarbowych. Ponadto interpretacje prawa podatkowego powinny być weryfikowane pod kątem zgodności z przepisami prawa przez właściwe organy drugiej instancji. Przedstawiona interpretacja prawdopodobnie nie została w ogóle zweryfikowana, co mogłoby tłumaczyć jej jakość merytoryczną i przede wszystkim wątpliwą zgodność z obowiązującym prawem. Po pierwsze, nadwyżka VAT naliczonego nad należnym wykazana do zwrotu nie jest nadpłatą w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej (np. wyrok NSA z 15 października 1998 r.; sygn. akt I SA/Po 343/98; niepublikowany). Wniosek o stwierdzenie nadpłaty złożony przez podatnika jest więc bezzasadny i bezcelowy. Po drugie, wniosek o stwierdzenie nadpłaty jest integralną częścią postępowania prowadzącego do dokonania zwrotu nadpłaty podatku, a więc korzysta ze zwolnienia z opłaty skarbowej wskazanego w cytowanym pkt 14 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej.
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Leader

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »