| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Za nadpłatę uważa się kwotę: nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji organu podatkowego określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej lub zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Dziś przedstawiamy nietypowe sytuacje związane z nadpłatą podatków w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ PREZYDENT

Podatnik, składając deklaracje podatkowe w podatku od towarów i usług, wykazał kwotę podatku naliczonego do zwrotu na rachunek bankowy. Następnie wystąpił z wnioskiem do urzędu skarbowego o stwierdzenie nadpłaty podatku zgodnie z art. 75 par. 1 i 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej. Czy wniosek o zwrot lub zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych jest zwolniony z opłaty skarbowej?

ODPOWIEDŹ PREZYDENTA

Zgodnie z przepisami ustawy o opłacie skarbowej (w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku), załącznik nr 1, część I, kolumna 4, pkt 14 zwalnia się z opłaty skarbowej wnioski w sprawach zwrotu lub umorzenia należności celnych oraz należności, do których zastosowanie mają przepisy Ordynacji podatkowej. Zwrot podatku następuje po uprzednim wydaniu przez uprawniony organ decyzji stwierdzającej nadpłatę - zgodnie z art. 75 par. 4 Ordynacji, w wypadku gdy skorygowana deklaracja nie budzi wątpliwości, następnie podatnik może wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty lub zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zaległości podatkowych zgodnie z art. 76a par. 1 Ordynacji. Dopiero ten wniosek jest wnioskiem dotyczącym zwrotu lub umorzenia należności podatkowych, do których mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej.
 
Po złożeniu tego wniosku organ wydaje decyzję w sprawie zwrotu nadpłaty lub postanowienie w sprawie zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych lub bieżących zaległości podatkowych. Złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty nie podlega zatem zwolnieniu, gdyż nie jest wnioskiem w sprawie zwrotu lub umorzenia należności celnych czy należności podatkowych, do których mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej.
 
W konsekwencji, wnioski dotyczące innych czynności niż zwrot lub umorzenie należności podatkowych podlegają opłacie skarbowej zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej. Wniosek o stwierdzenie nadpłaty wychodzi poza zakres ustawowych zwolnień przedmiotowych, ujętych w tabeli, będącej załącznikiem do tej ustawy.

Postanowienie Prezydenta Miasta Zawiercie z 18 września 2006 r., nr Fe-III-3110/268/2006/P/AS/P.

OPINIA
MARCIN BIERNACKI 
prezes zarządu firmy Biernacki w Krakowie

Podstawowa wątpliwość związana z przedstawioną interpretacją dotyczy faktu, że prezydent miasta zajmuje stanowisko w sprawie przepisów prawa podatkowego, należącej do kompetencji naczelników urzędów skarbowych. Ponadto interpretacje prawa podatkowego powinny być weryfikowane pod kątem zgodności z przepisami prawa przez właściwe organy drugiej instancji. Przedstawiona interpretacja prawdopodobnie nie została w ogóle zweryfikowana, co mogłoby tłumaczyć jej jakość merytoryczną i przede wszystkim wątpliwą zgodność z obowiązującym prawem. Po pierwsze, nadwyżka VAT naliczonego nad należnym wykazana do zwrotu nie jest nadpłatą w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej (np. wyrok NSA z 15 października 1998 r.; sygn. akt I SA/Po 343/98; niepublikowany). Wniosek o stwierdzenie nadpłaty złożony przez podatnika jest więc bezzasadny i bezcelowy. Po drugie, wniosek o stwierdzenie nadpłaty jest integralną częścią postępowania prowadzącego do dokonania zwrotu nadpłaty podatku, a więc korzysta ze zwolnienia z opłaty skarbowej wskazanego w cytowanym pkt 14 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK