| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Za nadpłatę uważa się kwotę: nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji organu podatkowego określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej lub zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Dziś przedstawiamy nietypowe sytuacje związane z nadpłatą podatków w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

W jaki sposób należy rozliczyć zwrot nadpłaconych składek (składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy za okres październik 2004 - wrzesień 2005) zwróconych w sierpniu 2006 r. przez ZUS?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Skoro odliczone uprzednio od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne pomniejszyły podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji i samo zobowiązanie podatkowe, to należy uznać, że w przypadku ich zwrotu należy je wykazać jako odrębne źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
 
Otrzymany z ZUS zwrot składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać w rubryce inne źródła w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymano zwrot tych składek.
 
Zwrot nadpłaconych składek na Fundusz Pracy stanowi natomiast przychód z działalności gospodarczej. Za datę powstania tego przychodu uważa się dzień faktycznego otrzymania zwrotu składek (w tym przypadku wpłynięcie ich na rachunek bankowy podatnika).
 
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku zwrotu składki na ubezpieczenie zdrowotne.
 
W takiej sytuacji, w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.
 
Reasumując, podatnik ma obowiązek zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne za lata 2004-2005 (odliczone w zeznaniach za te lata) doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymał zwrot tych składek.

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli z 22 września 2006 r., nr US.I-415/ 17/2006.

OPINIA
AGNIESZKA ADAMCZYK 
konsultant podatkowy, HLB Frąckowiak i Wspólnicy

Zwrot nadpłaconych, a następnie zwróconych składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy nie powoduje konieczności składania korekt deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych za okresy, których one dotyczą. Zwrócone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne powinny zostać wykazane w zeznaniu rocznym za rok, w którym podatnik je otrzymał. Składki na ubezpieczenie społeczne zmniejszające podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie będą wykazywane w ciągu roku, lecz jedynie w zeznaniu rocznym jako przychody z innych źródeł.
 
Jedynie, jeśli składki te wcześniej zostałyby zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ich zwrot stanowił przychód z działalności gospodarczej i podlegał opodatkowaniu razem z innymi przychodami z działalności gospodarczej w miesiącu, w którym podatnik je otrzymał. Zasada ta dotyczy również składek na Fundusz Pracy.
 
Zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stanowią kosztów podatkowych. W przypadku otrzymania zwrotu tych składek, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają, że podatnik w roku, w którym otrzymał zwrot nadpłaty, jest zobowiązany doliczyć kwoty uprzednio odliczone od dochodu lub podatku za ten rok.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK