| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Za nadpłatę uważa się kwotę: nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji organu podatkowego określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej lub zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Dziś przedstawiamy nietypowe sytuacje związane z nadpłatą podatków w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

W jaki sposób należy rozliczyć zwrot nadpłaconych składek (składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy za okres październik 2004 - wrzesień 2005) zwróconych w sierpniu 2006 r. przez ZUS?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Skoro odliczone uprzednio od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne pomniejszyły podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji i samo zobowiązanie podatkowe, to należy uznać, że w przypadku ich zwrotu należy je wykazać jako odrębne źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
 
Otrzymany z ZUS zwrot składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać w rubryce inne źródła w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymano zwrot tych składek.
 
Zwrot nadpłaconych składek na Fundusz Pracy stanowi natomiast przychód z działalności gospodarczej. Za datę powstania tego przychodu uważa się dzień faktycznego otrzymania zwrotu składek (w tym przypadku wpłynięcie ich na rachunek bankowy podatnika).
 
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku zwrotu składki na ubezpieczenie zdrowotne.
 
W takiej sytuacji, w zeznaniu podatkowym, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone.
 
Reasumując, podatnik ma obowiązek zwrócone składki na ubezpieczenie zdrowotne za lata 2004-2005 (odliczone w zeznaniach za te lata) doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym za rok, w którym otrzymał zwrot tych składek.

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zduńskiej Woli z 22 września 2006 r., nr US.I-415/ 17/2006.

OPINIA
AGNIESZKA ADAMCZYK 
konsultant podatkowy, HLB Frąckowiak i Wspólnicy

Zwrot nadpłaconych, a następnie zwróconych składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy nie powoduje konieczności składania korekt deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych za okresy, których one dotyczą. Zwrócone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne powinny zostać wykazane w zeznaniu rocznym za rok, w którym podatnik je otrzymał. Składki na ubezpieczenie społeczne zmniejszające podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie będą wykazywane w ciągu roku, lecz jedynie w zeznaniu rocznym jako przychody z innych źródeł.
 
Jedynie, jeśli składki te wcześniej zostałyby zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ich zwrot stanowił przychód z działalności gospodarczej i podlegał opodatkowaniu razem z innymi przychodami z działalności gospodarczej w miesiącu, w którym podatnik je otrzymał. Zasada ta dotyczy również składek na Fundusz Pracy.
 
Zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stanowią kosztów podatkowych. W przypadku otrzymania zwrotu tych składek, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają, że podatnik w roku, w którym otrzymał zwrot nadpłaty, jest zobowiązany doliczyć kwoty uprzednio odliczone od dochodu lub podatku za ten rok.
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »