| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Nadpłata i jej zwrot według organów podatkowych

Za nadpłatę uważa się kwotę: nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji organu podatkowego określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej lub zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Dziś przedstawiamy nietypowe sytuacje związane z nadpłatą podatków w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Jak należy postąpić w przypadku stwierdzenia przez płatnika, że obliczony, a następnie wykazany w deklaracji i odprowadzony podatek dochodowy, poczynając od 1 stycznia 2006 r., został zapłacony nienależnie?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 75 par. 1 Ordynacji podatkowej z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty może wystąpić podatnik, jeżeli kwestionuje on zasadność pobrania przez płatnika podatku albo jego wysokość. Uprawnienie to przysługuje również płatnikom, jeżeli w złożonej deklaracji wykazali podatek w wysokości większej od należnej. W przypadku stwierdzenia, że pobrany podatek (zaliczka na podatek) jest nienależny, płatnik ma prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Łącznie z wnioskiem płatnik składa skorygowaną deklarację. Prawo do stwierdzenia nadpłaty powinno zostać wykazane przez płatnika poprzez złożenie dokumentów potwierdzających zasadność wniosku.
 
Jeżeli prawidłowość skorygowanej deklaracji nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę bez decyzji stwierdzającej nadpłatę.
 
Nadpłaty podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
 
Wskazane zasady stosuje się odpowiednio do zaliczania nadpłaty płatnika na poczet jego zaległości podatkowych, bieżących zobowiązań podatkowych lub zobowiązań powstałych w związku z wykonywaniem obowiązków płatnika.

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łosicach z 24 lipca 2006 r., nr PDM/415?4a/06/MW.

OPINIA
KRZYSZTOF KOŚLICKI 
ekspert podatkowy, BDO Numerica

Stanowisko zajęte przez organ podatkowy wydaje się być błędne. W analizowanym przypadku nie zostały wzięte pod uwagę przepisy art. 76c Ordynacji podatkowej. Zgodnie z jego brzmieniem, termin zwrotu nadpłaty wynikającej z zaliczek na podatek uzależniony jest od sposobu jej powstania. Jeśli kwota nadpłaty wynikającej z zaliczek na podatek została ustalona samodzielnie przez podatnika, a nie w wyniku decyzji administracyjnej, co miało tu miejsce, powinna zostać ona rozliczona (zwrócona) po zakończeniu okresu, którego dotyczy rozliczany podatek. Regulacja ta wiąże się także z art. 73 par. 2 Ordynacji podatkowej, w którym wprost zostało określone, że dla podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Nadpłaty wynikające z zapłaconych zaliczek zwrócone być zatem powinny po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek. W przypadku podatku dochodowego po zakończeniu roku podatkowego.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »