| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych środki trwałe

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych środki trwałe

Podejście prawa podatkowego do środków trwałych różni się od podejścia w ustawie o rachunkowości. Jedną z różnic, jakie występują w tym zakresie, jest inna klasyfikacja niektórych składników majątku do tej grupy aktywów.

Usunięcie z ewidencji
Wyksięgowanie środka trwałego z ewidencji następuje między innymi w momencie kiedy środek trwały nie jest dłużej zdatny do użytku i należy go zlikwidować. Z ewidencji księgowej należy również wyksięgować środek trwały nieodpłatnie przekazany lub który firma sprzedała.
 
Postawienie środka trwałego w stan likwidacji powinno być potwierdzone dokumentem LT. Jeżeli nie został on umorzony w całości, zapis usunięcia będzie wyglądał w następujący sposób: strona Ma konta 010 "Środki trwałe", strona Wn konta 050 "Umorzenie środków trwałych" - do wysokości dotychczasowego umorzenia i konta "Pozostałe koszty operacyjne" - w wysokości nieumorzonej.
 
Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy likwidacja jest skutkiem zdarzeń losowych, to część nieumorzona obciąży konto 775 "Straty nadzwyczajne".
 
Usunięcie środka trwałego z ewidencji księgowej w związku z jego sprzedażą będzie wyglądało jak wyżej przedstawiona likwidacja. Natomiast wprowadzenie faktury za sprzedany środek trwały należy dokonać zapisem: strona Wn konta 201 "Rozrachunki z odbiorcami", strona Ma konta 760 "Pozostałe przychody operacyjne" (w wartości netto) i Ma konto 224 "VAT należny" - wartość VAT należnego.
 
Firma będzie musiała wyksięgować środek trwały również wtedy, gdy zostanie on przekazany w formie aportu lub darowizny (zobacz przykład 6 i 7).
 

Agnieszka Pokojska

Źródło: Gazeta Prawna Nr 107/2007 z dnia 2007-06-04

 reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK