| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych środki trwałe

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych środki trwałe

Podejście prawa podatkowego do środków trwałych różni się od podejścia w ustawie o rachunkowości. Jedną z różnic, jakie występują w tym zakresie, jest inna klasyfikacja niektórych składników majątku do tej grupy aktywów.

Nowy samochód ciężarowy może być amortyzowany według degresywnej metody amortyzacji, mimo iż dotychczas ustanowione w jednostce zasady rachunkowości przewidywały zastosowanie metody amortyzacji liniowej.
 
Opracowane przez kierownika jednostki zasady polityki rachunkowości powinny zawierać informacje pozwalające na zachowanie w kolejnych latach obrotowych między innymi ciągłości zasad wyceny aktywów i pasywów, w tym także dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
 
Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, przyjęta w jednostce polityka rachunkowości może być zmieniana ze skutkiem od początku kolejnego roku obrotowego, a w przypadku przewidzianym w art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości skutki zmian i ich liczbowy wpływ na wynik finansowy jednostki powinny zostać opisane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego. Na kierowniku jednostki spoczywa także odpowiedzialność za zapewnienie porównywalności danych pochodzących ze sprawozdań finansowych z lat obrotowych sprzed zmiany.
 
Z kolei, zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy o rachunkowości dla nowo nabytego środka trwałego na dzień przyjęcia do używania ustala się okres lub stawkę i metodę jego amortyzowania. Przy określaniu powyższych istotne znaczenie ma okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego, który kształtują czynniki wymienione w ust. 2 wyżej wspomnianego artykułu. Ustawa o rachunkowości nie wprowadza innych ograniczeń w tym względzie; nie nakazuje jednostce zbieżności wybieranej dla nowego środka trwałego metody amortyzacji z tą określoną w polityce rachunkowości.
 
Interpretując łącznie przytoczone powyżej przepisy ustawy o rachunkowości, można stwierdzić, że podjęcie decyzji o amortyzowaniu nowych zakupionych środków trwałych inną metodą lub za pomocą innych stawek niż stosowane dotychczas, nawet, jeżeli były one stosowane do podobnych obiektów, nie stanowi zmiany polityki rachunkowości w rozumieniu art. 8 ustawy o rachunkowości.
 
Ze zmianą zasad polityki rachunkowości mielibyśmy do czynienia, gdyby zmiana metody amortyzacji dotyczyła środków trwałych częściowo zamortyzowanych. W takim przypadku, w informacji dodatkowej wyjaśnienia wymagałaby powstała w wyniku zmiany metody amortyzacji różnica w wycenie środków trwałych.
 
Jednak w przypadku wprowadzenia do ewidencji nowego samochodu ciężarowego, dla którego okres amortyzacji dopiero się rozpocznie, zastosowanie może znaleźć każda z istniejących metod amortyzacji. Zakładając, że zużycie środków trwałych dotychczas amortyzowanych przy zastosowaniu metody liniowej pozostanie ewidencjonowane na tych samych zasadach, skutki wyboru określonej metody dla nowego środka trwałego nie będą miały żadnego wpływu na jasność i rzetelność w prezentowaniu sytuacji jednostki.
 
Warto w tym miejscu wskazać, że kierownik jednostki zobowiązany jest do prowadzenia i aktualizacji dokumentacji opisującej przyjęte zasady rachunkowości. W zależności od sposobu dokumentowania przyjętych w jednostce zasad rachunkowości można zastanowić się nad wzmianką określającą wybór metody degresywnej dla samochodu ciężarowego, aczkolwiek nie należy traktować jej jako zmiany zasad rachunkowości z wynikającymi z przepisów ustawy o rachunkowości konsekwencjami.
 
Karolina Pokrywka
ekspert podatkowy, Rödl & Partner
 
 
PODSTAWA PRAWNA
 
- Art. 5 ust. 1, art. 8, art. 32 ust. 1-3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK