| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Podatnik, zaczynając prowadzenie działalności, po wpisie do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę lub po wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego i uzyskaniu REGONU, jest zobowiązany dokonać zgłoszenia lub aktualizacji NIP - w zależności od formy prowadzonej działalności. Podatnik rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ma prawo do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu, złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania liniową stawką podatku w wysokości 19 proc. Jeżeli tego nie zrobi przed rozpoczęciem działalności, ponownie będzie miał takie prawo w następnym roku podatkowym. W przeciwnym wypadku będzie opodatkowany progresywną skalą podatkową ze stawkami 19, 30, 40 proc.
 
Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku opodatkowanie liniowym podatkiem jest korzystne. W szczególności taki sposób opodatkowania może być mniej korzystny dla osób, które rozliczają się z małżonkiem lub samotnie wychowują dziecko (przy podatku liniowym prawo do preferencyjnego rozliczania nie przysługuje). Osoby rozliczające się stawką liniową nie mają również prawa do odliczenia kwoty wolnej od podatku. W przypadku zatem, gdy ich dochody nieznacznie przekraczają kwotą pierwszego progu podatkowego, opodatkowanie stawką liniową może być niekorzystne.
 
W przypadku osób, które zdecydowały się rozliczać podatek dochodowy według progresywnej skali podatkowej, należy pamiętać, że nie mogą one odliczać od dochodów wydatków na użytkowanie sieci internet w miejscu zamieszkania podatnika. Takie odliczenie jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy koszt dostępu do sieci nie został zaliczony do kosztu uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
 
Za datę powstania przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej uważa się dzień wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności - w zależności, które zdarzenie następuje wcześniej. Natomiast w przypadku, gdy usługodawca świadczy usługę o charakterze powtarzalnym i strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
 
Z punktu widzenia świadczącego usługi w sieci istotne staje się rozliczenie przychodów uzyskiwanych w walutach obcych. Przychody takie przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
 
W tym zakresie należy również wspomnieć o miejscu świadczenia usługi, które implikuje konieczność zapłaty VAT. W przypadku bowiem, gdy usługi elektroniczne są świadczone na rzecz podmiotów spoza UE lub na rzecz zarejestrowanych podatników z krajów UE, uznaje się, że miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności stały adres lub miejsce zamieszkania.
 
W takim przypadku świadczący usługi internetowe w Polsce na rzecz takich podmiotów wystawia fakturę (dokument księgowy) bez kwoty VAT.

TRAJAN SZULADZIŃSKI
ekspert podatkowy

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 9a ust. 1-2, art. 14 ust. 1-1i ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK