| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Opłacanie podatku dochodowego
Jak już wyjaśniłam, podatnicy działający w sieci, których sprzedaż nosi znamiona działalności gospodarczej, będą musieli od każdej sprzedaży płacić podatek.
 
Z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwe jest osiąganie dochodów zarówno ze sprzedaży rzeczy, jak i z działalności gospodarczej w zakresie handlu. Również ta ustawa zawiera definicję działalności gospodarczej. Zgodnie z jej przepisami pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 tej ustawy, czyli m.in. do źródła, jakim jest sprzedaż rzeczy. Gdy wymienione cechy nie zostaną spełnione, nie będzie można mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej.
 
Sprzedaż rzeczy wykonywana w sposób zorganizowany będzie mieć miejsce w sytuacji, gdy sprzedający będzie wykorzystywać np. magazyn czy biuro albo inne składniki majątku przeznaczone czy przystosowane do sprzedawania rzeczy na aukcjach; stałe kontakty z firmami kurierskimi; stałe kontakty z dostawcami czy z nabywcami towarów; osoby trzecie do pomocy, również z najbliższej rodziny.
 
Sprzedaż rzeczy wykonywana w sposób ciągły będzie mieć miejsce, gdy sprzedający będzie w sposób ciągły zawierać umowy sprzedaży, czy też np. wystawiać przedmioty na aukcjach. Ciągłość działalności będzie zachowana również w przypadku prowadzenia działalności sezonowo. W takich przypadkach działalność może być zawieszana stosownie do okresów przerw w prowadzeniu firmy. Jednak trzeba tu podkreślić, że przerwa jednodniowa czy tygodniowa w transakcjach internetowych nie będzie automatycznie oznaczać, że dana osoba nie prowadzi działalności w sposób ciągły.
 
W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że sprzedaż rzeczy w internecie, np. na aukcjach internetowych, nie w ramach działalności gospodarczej również podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak w tej sytuacji istotne znaczenie będzie miał okres, po którym towar jest sprzedawany, liczony od momentu jego zakupu. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT źródłami przychodów jest m.in. odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
 
Prowadzenie firmy w sieci, podobnie jak w przypadku przedsiębiorstw tradycyjnych, należy rozpocząć od jej zarejestrowania w urzędzie miasta lub gminy lub Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w urzędzie skarbowym. Konieczne będzie postaranie się o REGON oraz numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP (ewentualnie jego aktualizację, jeśli podatnik ma już NIP).
Dochód do opodatkowania
Obowiązki podatkowe w zakresie podatku dochodowego nie zależą od kwoty dochodu, ale od okoliczności jego uzyskiwania. Jeżeli sprzedaż prowadzona jest w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, to nie ma znaczenia, że z powodu sposobu czy rozmiaru prowadzonej działalności zarobkowej koszty stałe przekraczają zyski ze sprzedaży. Zatem w sytuacji, gdy sprzedaż rzeczy świadomie przez podatnika wykonywana byłaby w sposób ciągły i zorganizowany (zakup rzeczy do dalszej odsprzedaży), tj. posiadałaby znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, to podatnik ma obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej i przychody z tego tytułu należy opodatkować według zasad odnoszących się do działalności gospodarczej.
 
Omawiając obowiązki w zakresie PIT, trzeba wspomnieć jeszcze o jednej kwestii, a mianowicie o zaliczkach podatkowych. Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.
 
Warto tu dodać, że dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania, powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK