| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Kto jest przedsiębiorcą
Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Jakie obowiązki wynikają z handlu internetowego
- konieczność rejestracji działalności
 
- odprowadzanie należnych podatków (np. PIT, VAT)
 
- prowadzenie ewidencji podatkowo-księgowej
 
- dopełnienie obowiązków sprawozdawczych
 
- wpłacanie innych obciążeń (np. składek ZUS).
Czy opodatkować sprzedaż nowej rzeczy
Osoby dokonujące sprzedaży towarów w internecie nie w ramach działalności gospodarczej nie zapłacą podatku dochodowego ani podatku od czynności cywilnoprawnych od takich transakcji, gdy sprzedaż następuje po upływie sześciu miesięcy od nabycia zbywanego towaru. Jeśli natomiast sprzedaje się rzeczy nowe (posiadane krócej niż sześć pełnych miesięcy kalendarzowych), trzeba będzie zapłacić PIT od uzyskanego dochodu.
Jak opodatkować zakup od osoby prywatnej
Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowach zakupu rzeczy ruchomych wynosi 2 proc. ceny. Jeżeli występuje w przypadku określonego zakupu np. aukcji internetowej obowiązek zapłaty podatku, wówczas wiąże się to również z obowiązkiem złożenia deklaracji PCC w urzędzie skarbowym właściwym dla kupującego. Od 1 stycznia 2007 r. jedynie na kupującym ciąży obowiązek złożenia deklaracji PCC i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy opodatkować zakup od podatnika vat
Jeżeli sprzedający jest podatnikiem VAT (nawet zwolnionym z VAT ze względu na obroty do 10 tys. euro rocznie), wówczas kupujący nie ma obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ani składania deklaracji PCC. W takiej sytuacji znajdą się zakupy od: firm (przedsiębiorców); instytucji; osób fizycznych, które uzyskują przychody ze sprzedaży rzeczy, a której jednak w świetle ustawy o VAT powinny się zarejestrować jako podatnicy VAT (czynni lub zwolnieni).
Czy jest kara za niepłacenie podatku
Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Jak się bronić podczas kontroli
- czynnie uczestniczyć w postępowaniu kontrolnym
 
- pozyskiwać informacje, o tym, co się dzieje podczas kontroli
 
- przeglądać zgromadzone w sprawie dokumenty, składać do nich wyjaśnienia, zapoznawać się z dowodami, na których opiera się fiskus
 
- przedstawiać własne dowody w sprawie
 
- pozostawać w kontakcie z osobami, które prowadzą sprawę
 
- złożyć odwołanie od niekorzystnej decyzji wydanej przez urząd

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK