| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przebiega egzekucja zaległego podatku

Jak przebiega egzekucja zaległego podatku

Niezapłacenie podatku w terminie powoduje powstanie zaległości podatkowej. Brak zapłaty zaległego podatku w sposób dobrowolny skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego, które ma doprowadzić do zapłaty zaległości wraz z odsetkami. Dodatkowo opornego podatnika obciążają koszty egzekucyjne.

Zajęcie samochodu musi być poprzedzone wystawieniem tytułu wykonawczego. Następuje to natomiast poprzez wpisanie samochodu do protokołu zajęcia i podpisanie protokołu przez osobę dokonującą zajęcia, czyli przez poborcę skarbowego oraz przez podatnika. O zajęciu samochodu organ egzekucyjny niezwłocznie informuje właściwy organ rejestracyjny samochodu. Na samochodzie poborca podatkowy powinien umieścić (nalepić) oznaczenie wskazujące, że samochód został zajęty.
 
Należy pamiętać, że jeżeli egzekucja jest skierowana do samochodu wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków, to tytuł wykonawczy powinien zostać wystawiony łącznie na oboje małżonków. Brak w tym zakresie może być podstawą zarzutu przeciwegzekucyjnego i spowodować, że wszczęcie egzekucji skierowanej do samochodu okaże się wadliwe.
 
Zajęty na poczet egzekucji samochód, aż do czasu jego sprzedaży przez organ egzekucyjny, pozostawia się najczęściej w posiadaniu podatnika, który może z niego korzystać.
 
Zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nie podlega zajęciu ruchomość, czyli np. samochód, posiadająca wartość przekraczającą kwotę egzekwowanej należności wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi, jeżeli jej właściciel posiada inną ruchomość o wartości wystarczającej na zaspokojenie tych należności, a ze sprzedażą egzekucyjną tej innej ruchomości nie będzie trudności. Jeżeli zatem na pokrycie egzekwowanej kwoty wystarczy suma uzyskana ze sprzedaży np. sprzętu elektronicznego, to nie ma potrzeby zajmowania samochodu. Na taką okoliczność powinien jednak wskazać sam podatnik albo przy wszczęciu egzekucji, albo później, wnosząc zarzuty przeciwegzekucyjne lub składając skargę na czynności egzekucyjne.
 
Wspomniane zarzuty przeciwegzekucyjne dają szersze możliwości uchronienia samochodu od egzekucji w zależności od konkretnej sytuacji. Wnosząc zarzuty przeciwegzekucyjne, podatnik może zwalczać egzekucję, jeśli faktycznie istnieją ku temu przesłanki określone w zamkniętym katalogu, wskazanym w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Do przesłanek tych należą między innymi zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego. Jeżeli chodzi o tę przesłankę, to ma ona szczególne znaczenie w sytuacji, gdy nie ma podstaw do zaniechania egzekucji z majątku podatnika, lecz podatnik chciałby uratować od niej samochód. W takim przypadku powinien on na piśmie wykazać, że egzekucja z samochodu powoduje dla niego znaczne uciążliwości, gdyż np. samochód potrzebny jest mu do wykonywania pracy, do dojazdów z miejsca zamieszkania w miejscowości, z którą nie ma połączenia środkami komunikacji publicznej lub istniejące połączenie nie odpowiada jego potrzebom. Podatnik powinien jednak przedstawić inne środki, z których egzekucja będzie mogła być prowadzona.
 
Innym środkiem jest złożenie skargi na czynności organu egzekucyjnego. W przeciwieństwie do zarzutów przeciwegzekucyjnych przepisy prawa nie zawierają tutaj zamkniętego katalogu przyczyn jej wniesienia, jednakże orzecznictwo wskazuje, iż przedmiotem skargi mogą być tylko takie okoliczności, które nie są objęte katalogiem zarzutów przeciwegzekucyjnych.
 
Samochód powinien zostać także wyłączony spod egzekucji, jeśli podatnik nie jest jego właścicielem. Ma to miejsce w szczególności, gdy podatnik korzysta z niego na podstawie umowy najmu lub leasingu operacyjnego. Wyłączenie następuje na wniosek właściciela.

MIROSŁAWA PRZEWOŹNIK-KURZYCA
radca prawny, menedżer, PricewaterhouseCoopers

PODSTAWA PRAWNA
- Art. 33 pkt 8 oraz art. 97 par. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK