| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przebiega egzekucja zaległego podatku

Jak przebiega egzekucja zaległego podatku

Niezapłacenie podatku w terminie powoduje powstanie zaległości podatkowej. Brak zapłaty zaległego podatku w sposób dobrowolny skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego, które ma doprowadzić do zapłaty zaległości wraz z odsetkami. Dodatkowo opornego podatnika obciążają koszty egzekucyjne.

Kwota wolna
W niektórych przypadkach naczelnik urzędu skarbowego nie będzie mógł dokonać egzekucji pensji pracowniczej, gdyż podatnik ma zagwarantowaną przez przepisy kodeksu pracy kwotę wolną od egzekucji. Wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy. Dochody ze stosunku pracy oblicza się wraz ze wszystkimi dodatkami i wartością świadczeń w naturze, lecz po potrąceniu podatków należnych od tych dochodów. Kwotę wolną stanowi minimum pensji, która musi pozostać pracownikowi po dokonaniu obowiązkowych potrąceń. Na podstawie przepisów prawa pracy wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
 
- minimalnego ustawowego wynagrodzenia za pracę (936 zł w 2007 roku), przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (np. zaległych podatków, niespłaconych kredytów bankowych),
 
- 75 proc. minimalnego wynagrodzenia - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
 
- 90 proc. minimalnego wynagrodzenia - przy potrącaniu kar pieniężnych porządkowych za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych.
 
Przy czym potrącenie sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń innych niż alimentacyjne (podatków, kredytów), jak również nierozliczonych zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, maksymalnie może wynieść połowę wynagrodzenia po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenie może być dokonane do wysokości trzech piątych wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK