| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży detalicznej artykułów używanych (meble po renowacji, obrazy, porcelana itp.). Do momentu uzyskania 10 tys. euro obrotów podatnik chciałby korzystać ze zwolnienia od VAT. Z czasem planuje wprowadzenie do obrotu przedmiotów z udziałem metali szlachetnych, takich jak srebrne naczynia czy sztućce. Czy wprowadzając do obrotu przedmioty z udziałem metali szlachetnych podatnik będzie musiał zrezygnować ze zwolnienia z VAT bez względu na osiągnięty obrót?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. Z kolei w myśl regulacji wynikającej z art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali. Szczegółowa lista towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, ustalona została przez ministra finansów w załączniku do rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798). W pozycji 32 tego załącznika wymienione zostały m.in. wyroby jubilerskie i podobne.
Zatem podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT, w przypadku dokonania dostawy wymienionych wyrobów z metali szlachetnych, utraci prawo do tego zwolnienia i to niezależnie od wielkości osiągniętych obrotów.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu z 23 marca 2006 r., nr US.PP-443/1/06.

OPINIA
PRZEMYSŁAW POLKOWSKI
doradca podatkowy, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Zwolnień w podatku od towarów i usług ze względu na niski pułap obrotu nie stosuje się na mocy art. 113 ust. 13 ustawy o VAT m.in. do podatników dokonujących dostaw wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali. Na podstawie upoważnienia ustawowego minister finansów określił listę towarów, do których zalicza się wspomniane wyroby. Mowa w nim jest m.in. o nakryciach stołowych ze srebra. W związku z tym podatnik bez względu na to, jak niski obrót osiągnie, nie może korzystać z przedmiotowego zwolnienia. Ustawodawca nie określił jednak momentu, w którym podmiot traci prawo do komentowanej preferencji. Ze względu na ustawowe sformułowanie nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw, wydaje się, że będzie to dzień wykonania czynności objętej wyłączeniem.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »