| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą będąc podatnikiem zwolnionym podmiotowo, świadcząc m.in. usługi w części zwolnione przedmiotowo (usługi w zakresie edukacji). W jaki sposób obliczyć wartość sprzedaży usług za 2004 rok, która będzie podstawą do ustalenia prawa do zwolnienia podmiotowego od VAT w 2005 roku?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 113 ust. 1 i 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej z złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Do wartości sprzedaży nie wlicza się również odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku przekroczy kwotę 10 tys. euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.
 
Do określenia kwoty, przekroczenie której powoduje utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT za okres od 1 stycznia 2004 r. do 30 kwietnia 2004 r., bierze się pod uwagę obroty z czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku, natomiast od 1 maja 2004 r. wyłącznie obroty z czynności opodatkowanych.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy z 31 grudnia 2004 r., nr PO III 443/144/04.

OPINIA
RadosŁaw Pietrzak
ekspert podatkowy, zespół VAT działu doradztwa podatkowego Deloitte

W porównaniu do regulacji obowiązujących przed 1 maja 2004 r. ustawa o VAT z 2004 roku zmieniła sposób obliczania wartości sprzedaży, której przekroczenie powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT. Na gruncie starej ustawy o VAT do obliczenia wspomnianej kwoty przyjmowano, co do zasady, całą wartość sprzedaży opodatkowanej. Natomiast ustawa o VAT z 2004 roku wprowadziła w tym zakresie pewne wyjątki. Wyłączeniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz świadczenie usług zwolnionych - w tym zakresie polskie regulacje są szersze niż te zawarte w Dyrektywie VAT, która pewne czynności zwolnione z podatku nakazuje doliczać do kwoty, od której zależy uzyskanie zwolnienia podmiotowego. Drugim wyjątkiem jest wyłączenie dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Na marginesie warto dodać, że zgodnie z projektem ustawy zmieniającej ustawę o VAT, przedstawionym w ubiegłym miesiącu przez ministra finansów, kwota uprawniająca do zwolnienia podmiotowego ma wynieść od 1 stycznia 2008 r. 50 tys. zł.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »