| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy wykonując w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej wyłącznie usługi w zakresie wyceny nieruchomości można skorzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10 tys. euro? Czy wykonując w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej usługi w zakresie wyceny nieruchomości, jako przeważającą działalność, działalność sporadycznie usługi w zakresie projektowania budowlanego - może skorzystać ze zwolnienia od VAT?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 tys. euro.
Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 10 tys. euro. Wymienionych zwolnień nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie. Do usług, które nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT zaliczono m.in. usługi rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzeniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
Podatniczka, wykonując w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej jedynie usługi w zakresie wyceny nieruchomości i usługi w zakresie projektowania budowlanego, może skorzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 10 tys. euro. Natomiast w przypadku wykonania usługi rzeczoznawstwa budowlanego zwolnienie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT traci moc z chwilą wykonania takiej usługi. I cała działalność powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących w przepisach podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług.

Postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 27 kwietnia 2005 r., nr 1424/1110/443/17/2005/IW

OPINIA
Korneliusz Sawiński
doradca podatkowy, Ernst & Young, biuro w Poznaniu

W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy uznał, że wykonanie przez podatniczkę usługi rzeczoznawstwa budowlanego oznacza automatycznie, iż traci moc zwolnienie przewidziane w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe). Swoje stanowisko organ podatkowy uzasadnił faktem, że rzeczoznawstwo znalazło się na liście towarów i usług wyłączonych ze zwolnienia podmiotowego, przedstawionej w rozporządzeniu ministra finansów.
W mojej opinii, taki automatyzm w podejściu organu podatkowego nie zasługuje na aprobatę. Dokonując interpretacji prawa podatkowego, organ podatkowy powinien zweryfikować, czy świadczone przez podatniczkę usługi rzeczoznawstwa budowlanego mieszczą się jednocześnie w zakresie pojęcia usług w zakresie doradztwa (w rozumieniu art. 113 ustawy o VAT). Tylko w takim przypadku podatniczka nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »