| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Działalność kancelarii radcy prawnego polega na reprezentowaniu klientów przed różnymi organami i instytucjami. W ramach tej działalności sporządzane są pisma, do których załączane są znaki opłaty skarbowej i sądowej. Zgodnie z umowami zawartymi z klientami, kancelaria we własnym imieniu zakupuje znaki opłaty skarbowej i sądowej, a następnie obciąża klientów taką ich wartością, jaka została poniesiona do konkretnego pisma. Czy sprzedaż znaków opłaty skarbowej i sądowej przez kancelarię na rzecz swoich klientów jest zwolniona z VAT?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

W art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, znaków skarbowych i innych znaków tego typu.
W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy VAT są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży.
Mając na uwadze, że w omawianej sytuacji podatnik obciąża klientów za wniesioną opłatę skarbową wartością taką, jaka została poniesiona do konkretnego pisma, organ podatkowy potwierdza, że taka dostawa korzysta na mocy art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
A zatem podatnik powinien wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż znaków opłaty skarbowej lub sądowej nie naliczając w niej VAT, gdyż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona od tego podatku.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie z 28 grudnia 2006 r., nr PP/443-25-2/06

OPINIA
Maciej Jaworowski
ekspert PricewaterhouseCoopers, biuro w Krakowie

Jeżeli podatnik dokonujący dostawy znaków opłaty sądowej czy skarbowej sprzedaje je za wartość określoną na tych znakach, wówczas taka dostawa będzie podlegać zwolnieniu z VAT. Jednak w przypadku, gdy dostawa znaków jest dokonywana dla celów usługi świadczonej przez np. radcę prawnego, mogą pojawić się wątpliwości, czy opłata za znaki nie stanowi w istocie elementu kalkulacyjnego ceny świadczonej usługi i czy w związku z tym nie powinna podlegać opodatkowaniu według podstawowej 22-proc. stawki VAT. W sytuacji gdy świadczący usługę prawnik w imieniu klienta składa np. pismo procesowe, osobą zobowiązaną do zapłaty opłaty sądowej jest, co do zasady, sam klient, a nie jego pełnomocnik. Zatem w przypadku, gdy opłata za znaki jest wyodrębniona z odpłatności za świadczoną usługę, istnieją mocne argumenty, aby twierdzić, że opłata ta nie stanowi elementu kalkulacyjnego ceny usługi, i że w związku z tym podlega zwolnieniu z opodatkowania VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK