| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Działalność kancelarii radcy prawnego polega na reprezentowaniu klientów przed różnymi organami i instytucjami. W ramach tej działalności sporządzane są pisma, do których załączane są znaki opłaty skarbowej i sądowej. Zgodnie z umowami zawartymi z klientami, kancelaria we własnym imieniu zakupuje znaki opłaty skarbowej i sądowej, a następnie obciąża klientów taką ich wartością, jaka została poniesiona do konkretnego pisma. Czy sprzedaż znaków opłaty skarbowej i sądowej przez kancelarię na rzecz swoich klientów jest zwolniona z VAT?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

W art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, znaków skarbowych i innych znaków tego typu.
W myśl art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy VAT są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży.
Mając na uwadze, że w omawianej sytuacji podatnik obciąża klientów za wniesioną opłatę skarbową wartością taką, jaka została poniesiona do konkretnego pisma, organ podatkowy potwierdza, że taka dostawa korzysta na mocy art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
A zatem podatnik powinien wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż znaków opłaty skarbowej lub sądowej nie naliczając w niej VAT, gdyż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona od tego podatku.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie z 28 grudnia 2006 r., nr PP/443-25-2/06

OPINIA
Maciej Jaworowski
ekspert PricewaterhouseCoopers, biuro w Krakowie

Jeżeli podatnik dokonujący dostawy znaków opłaty sądowej czy skarbowej sprzedaje je za wartość określoną na tych znakach, wówczas taka dostawa będzie podlegać zwolnieniu z VAT. Jednak w przypadku, gdy dostawa znaków jest dokonywana dla celów usługi świadczonej przez np. radcę prawnego, mogą pojawić się wątpliwości, czy opłata za znaki nie stanowi w istocie elementu kalkulacyjnego ceny świadczonej usługi i czy w związku z tym nie powinna podlegać opodatkowaniu według podstawowej 22-proc. stawki VAT. W sytuacji gdy świadczący usługę prawnik w imieniu klienta składa np. pismo procesowe, osobą zobowiązaną do zapłaty opłaty sądowej jest, co do zasady, sam klient, a nie jego pełnomocnik. Zatem w przypadku, gdy opłata za znaki jest wyodrębniona z odpłatności za świadczoną usługę, istnieją mocne argumenty, aby twierdzić, że opłata ta nie stanowi elementu kalkulacyjnego ceny usługi, i że w związku z tym podlega zwolnieniu z opodatkowania VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK