| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Szpital specjalistyczny prowadzi usługi w zakresie ochrony zdrowia. Czy szpital, wykonując wyłącznie czynności zwolnione od opodatkowania VAT, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek wynikający z faktur zakupu?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Szpital wykonuje usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - PKWiU 85, które jako wymienione w załączniku nr 4 poz. 9 ustawy o VAT są na podstawie art. 43 ust. 1 tej ustawy zwolnione od podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.
W konsekwencji, uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje tylko w stosunku do tych towarów i usług, które podatnik wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jeżeli więc wykonywane przez szpital czynności są wyłącznie usługami zwolnionymi od VAT, to nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z wydatkami ponoszonymi przez szpital.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży z 13 marca 2007 r., nr PP/443-6/07

OPINIA
Robert Zajdler
ekspert podatkowy

Należałoby spojrzeć na omawianą interpretację z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej. Kwestie związane z opodatkowaniem VAT uregulowane są w Dyrektywie 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z art. 136(a) w związku z art. 132(1)(b, c) tej Dyrektywy, dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności usługowej medyczno-szpitalnej, zwolnionej z VAT, powinna być również przez państwa członkowskie zwolniona z VAT. Opodatkowanie dostawy towarów wykorzystywanych w całości na cele działalności usługowej o charakterze medyczno-szpitalnym, niezależnie od tego, czy usługodawca jest płatnikiem VAT czy też nie, bez możliwości jakiegokolwiek odliczenia narusza ten jednolity system prawa wspólnotowego w tym zakresie. Ponieważ w działalności usługowej medyczno-szpitalnej zwolnionej z VAT nie można dokonać odliczenia, to w praktyce konsument zapłaci i tak ukryty VAT od kosztów dostawy tych towarów.
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »