| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Utrata zwolnienia z VAT w interpretacjach urzędowych

Przepisy ustawy o VAT przewidują zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe z tego podatku. Aby korzystać ze zwolnienia, należy spełniać określane prawem warunki. Ich niedopełnienie będzie wiązało się z utratą prawa do zwolnienia z VAT. W praktyce jednak często zdarzają się przypadki, w których nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ze zwolnienia korzystać jeszcze można czy już nie. Aby rozwiązać pojawiające się problemy, przedstawiamy nietypowe sytuacje związane ze stosowaniem i utratą zwolnienia w podatku od towarów i usług w formie interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Szpital specjalistyczny prowadzi usługi w zakresie ochrony zdrowia. Czy szpital, wykonując wyłącznie czynności zwolnione od opodatkowania VAT, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek wynikający z faktur zakupu?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Szpital wykonuje usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - PKWiU 85, które jako wymienione w załączniku nr 4 poz. 9 ustawy o VAT są na podstawie art. 43 ust. 1 tej ustawy zwolnione od podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.
W konsekwencji, uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje tylko w stosunku do tych towarów i usług, które podatnik wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jeżeli więc wykonywane przez szpital czynności są wyłącznie usługami zwolnionymi od VAT, to nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z wydatkami ponoszonymi przez szpital.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Chodzieży z 13 marca 2007 r., nr PP/443-6/07

OPINIA
Robert Zajdler
ekspert podatkowy

Należałoby spojrzeć na omawianą interpretację z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej. Kwestie związane z opodatkowaniem VAT uregulowane są w Dyrektywie 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z art. 136(a) w związku z art. 132(1)(b, c) tej Dyrektywy, dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności usługowej medyczno-szpitalnej, zwolnionej z VAT, powinna być również przez państwa członkowskie zwolniona z VAT. Opodatkowanie dostawy towarów wykorzystywanych w całości na cele działalności usługowej o charakterze medyczno-szpitalnym, niezależnie od tego, czy usługodawca jest płatnikiem VAT czy też nie, bez możliwości jakiegokolwiek odliczenia narusza ten jednolity system prawa wspólnotowego w tym zakresie. Ponieważ w działalności usługowej medyczno-szpitalnej zwolnionej z VAT nie można dokonać odliczenia, to w praktyce konsument zapłaci i tak ukryty VAT od kosztów dostawy tych towarów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK