| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o kasach rejestrujących

Wszystko o kasach rejestrujących

Od 1 lipca 2007 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących. Przewidują one m.in. przedłużenie obowiązywania dotychczasowych zwolnień ze stosowania kas dla pewnych grup podatników. Rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą musieli zainstalować i stosować w swojej działalności kasy fiskalne, nastąpi na jesieni. Od 1 października będą musieli zainstalować kasy dokonujący dostawy wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe.

Ile kosztują najpopularniejsze kasy fiskalne*
BINGO - kasa fiskalna przeznaczona do pracy w małych i średnich punktach handlowych, gastronomicznych i usługowych, również mobilnych (cena netto: 999 zł).
BINGO PLUS - prosta w obsłudze kasa fiskalna przystosowana do pracy w małych i średnich punktach handlowo-usługowych. Urządzenie to cieszy się dużym powodzeniem wśród klientów z branży fryzjerskiej i kosmetycznej (cena netto: 1199 zł).
MOBILE - kasa przeznaczona do pracy w terenie. Doskonale sprawdza się w handlu na targowiskach, akwizycji oraz wszelkiego rodzaju usługach, gdzie wymagane jest małe urządzenie (cena netto: 1099 zł).
COMBO - systemowa kasa fiskalna z możliwością pracy on-line. Przeznaczona do pracy w średnich i dużych placówkach handlowych (cena netto: 2399 zł - 3499 zł, w zależności od wersji urządzenia).
NEO - wytrzymała kasa fiskalna. Idealnie sprawdza się w warunkach intensywnej eksploatacji jako urządzenie jednostanowiskowe lub pracujące w systemie (cena netto: 1699 zł lub 1899 zł, w zależności od wersji urządzenia).
* według wewnętrznych danych firmy Posnet
6 kroków jak rozpocząć ewidencję kasową
1 Wybierz urządzenie fiskalne

Wybór urządzenia fiskalnego powinien być przemyślany. Kasy i drukarki coraz częściej poza funkcją fiskalną wspomagają zarządzanie placówką handlową. Z tego względu ważne jest dobre dopasowanie urządzenia do obecnych i przyszłych potrzeb podatnika. Często klienci, którzy po raz pierwszy dokonują zakupu urządzenia fiskalnego, jako jedyne kryterium wyboru przyjmują cenę. Takie myślenie może w przyszłości uniemożliwić sprawne funkcjonowanie firmy podatnika. Instalując kasę, trzeba wiedzieć, czy wybrane urządzenie pozwoli na rejestrowanie tylko prostych informacji (np. wartości obrotu z podziałem na stawki podatkowe), czy też będzie miało bardziej złożone funkcje (np. rejestrację stanów magazynowych, rozliczanie kasjerów itp.).

2 Kup wybraną kasę

Podatnikowi, który dopiero rozpoczyna ewidencjonowanie przy użyciu kasy lub drukarki fiskalnej, przysługuje zwrot w wysokości 50 proc. ceny netto, nie więcej jednak niż 2,5 tys. zł za sztukę. Dodatkowo zakup kasy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że wszelkie odliczenia będą dotyczyły tylko wcześniej zadeklarowanej do wprowadzenia liczby urządzeń fiskalnych.

3 Złóż zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego

Po zakupie kasy rejestrującej należy co najmniej dzień przed rozpoczęciem ewidencji (fiskalizacji) złożyć pismo do naczelnika urzędu skarbowego, w którym trzeba podać liczbę i miejsce instalacji urządzeń fiskalnych (należy wziąć pod uwagę wszystkie urządzenia, jakie będą instalowane, także kasy rezerwowe).

4 Dokonaj fiskalizacji

Następnie trzeba nieodwracalnie uaktywnić pamięć fiskalną (fiskalizacja). Dokonuje tego uprawniony pracownik serwisu, który powinien posiadać legitymację producenta bądź importera kas. Od tej pory w pamięci będą zapisywane wszystkie operacje dokonywane na kasie. W ciągu siedmiu dni od fiskalizacji trzeba zarejestrować urządzenie w urzędzie skarbowym. Następnie urząd nada numer ewidencyjny urządzenia i pisemnie powiadomi o tym podatnika.

5 Rozpocznij ewidencję obrotu

Na początku ewidencji kasowej kluczową rolę pełni serwisant, który uaktywni pamięć kasy i pomoże zaprogramować urządzenie. Warto dowiedzieć się, czy sprzedawca kasy zapewnia odpowiednią pomoc przy uruchomieniu kasy przez służby serwisowe. Od tego, jakich instrukcji udzieli serwisant i ile podatnik otrzyma czasu, by zapoznać się z urządzeniem, zależeć będzie łatwość i szybkość obsługi klientów oraz prawidłowa sprawozdawczość potrzebna dla kontroli skarbowej lub podatkowej.

6 Stosuj obowiązujące przepisy

Gdy przedsiębiorca rozpocznie rejestrację obrotów na kasie fiskalnej, musi pamiętać o kilku ważnych działaniach. Przede wszystkim musi on rejestrować każdą sprzedaż i wydawać klientowi oryginał paragonu. Na koniec każdego dnia lub przed rozpoczęciem sprzedaży dnia następnego trzeba wykonać dzienny raport fiskalny. Urząd skarbowy będzie też od podatnika wymagał miesięcznych raportów sporządzanych na koniec każdego miesiąca lub przed pierwszą sprzedażą miesiąca następnego. Dokumenty kasowe muszą być przechowywane przez okres pięciu lat, licząc od następnego roku po rozpoczęciu fiskalizacji. Bardzo istotną sprawą jest też ścisła współpraca ze służbami serwisowymi. Serwisant ma za zadanie zamieszczać wpisy w książce kasy rejestrującej, przechowywanej w miejscu zainstalowania urządzenia. Dokonuje on także obowiązkowych przeglądów technicznych kasy (przynajmniej raz w roku).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK