| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ustalać miejsce świadczenia dla celów VAT

Jak ustalać miejsce świadczenia dla celów VAT

Ustalenie miejsca świadczenia czynności do celów VAT wpływa na miejsce i sposób opodatkowania tym podatkiem. Poprawne ustalenie miejsca świadczenia decyduje o tym, czy dana czynność jest opodatkowana VAT w Polsce, czy nie. Konsekwencją tego jest obowiązek odpowiedniego dokumentowania transakcji.


Polski podatnik A dokonuje dostawy towarów dla innego polskiego podatnika B, przy czym towar jest bezpośrednio dostarczany przez podatnika B do czeskiego podatnika C. Miejscem dostawy dla podatnika A jest Polska (gdzie ma on siedzibę), gdyż tutaj towar znajduje się w momencie rozpoczęcia transportu. Dla podatnika B miejsce dostawy (opodatkowania) jest tam, gdzie transport się kończy, czyli w Czechach. Podatnik A powinien rozpoznać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w Polsce. Podatnik B powinien rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie w Czechach oraz traktować dostawę na rzecz podatnika C jako opodatkowaną w Czechach (ewentualnie zarejestrować się jako czeski podatnik VAT). Z kolei czeski podatnik C rozpatruje zakup krajowy, gdy polski podatnik B wystawi mu czeską fakturę VAT (będąc tam zarejestrowanym podatnikiem) lub stosuje rozliczenie VAT z tytułu dostaw (tzw. reverse charge) jako nabywca towaru od dostawcy niemającego siedziby na terytorium Czech.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK