| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak ustalać miejsce świadczenia dla celów VAT

Jak ustalać miejsce świadczenia dla celów VAT

Ustalenie miejsca świadczenia czynności do celów VAT wpływa na miejsce i sposób opodatkowania tym podatkiem. Poprawne ustalenie miejsca świadczenia decyduje o tym, czy dana czynność jest opodatkowana VAT w Polsce, czy nie. Konsekwencją tego jest obowiązek odpowiedniego dokumentowania transakcji.

Dostawa towarów
Ustalenie miejsca świadczenia czynności oznacza, że w kraju, w którym to miejsce się znajduje, wystąpi obowiązek rozliczenia VAT. Przy dostawie krajowej towarów, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie towary znajdują się fizycznie w momencie dostawy. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Jednak przy czynnościach stanowiących dostawę z udziałem podmiotów zagranicznych lub wykonywanych na terenie kilku państw wprowadzono szereg szczegółowych zasad dotyczących ustalania miejsca świadczenia.
 
Do jednej z najczęściej występujących transakcji opodatkowanych VAT w ramach transakcji transgranicznych należy odpłatna dostawa towarów. Przy tego typu transakcjach miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W przypadku natomiast towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejscem świadczenia jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy (np. gruntów, budowli, budynków).
 
Dla towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz za miejsce świadczenia uważa się miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane (nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem). Inaczej jeszcze określono miejsce świadczenia dla dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym do podmiotu będącego podatnikiem VAT, podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatnikiem podatku o podobnym charakterze, którego głównym celem nabywania gazu i energii elektrycznej jest odprzedaż tych towarów w takich systemach i u którego własne zużycie takich towarów jest nieznaczne.
 
Miejsce świadczenia w tym przypadku jest miejsce, gdzie podmiot taki posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, do którego dostarczane są te towary - miejsce, gdzie podmiot ten posiada stałe miejsce prowadzenia działalności (w przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania).
 
Odmiennie natomiast zostało określone miejsce dostawy w przypadku dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, jeżeli taka dostawa jest dokonywana do podmiotu innego niż podatnik VAT, podatnik podatku od wartości dodanej lub podatnik podatku o podobnym charakterze. W takiej sytuacji miejscem świadczenia jest miejsce, w którym nabywca korzysta z tych towarów i je zużywa.
 
Jeżeli wszystkie te towary lub ich część nie są w rzeczywistości zużyte przez tego nabywcę, towary niezużyte uważa się za wykorzystane i zużyte w miejscu, w którym nabywca posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, do którego dostarczane są te towary - miejsce, gdzie nabywca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności (w przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - decyduje miejsce stałego zamieszkania).
Dostawa w transporcie
Przy dostawie towarów na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie części transportu pasażerów wykonywanej na terytorium Wspólnoty, miejsce świadczenia to miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów. Na potrzeby określenia miejsca świadczenia przy dostawie towarów na pokładach statków, samolotów lub pociągów określono kilka definicji pomocnych w poprawnej jego kwalifikacji. I tak przez część transportu pasażerów wykonaną na terytorium Wspólnoty rozumie się część transportu zrealizowanego bez zatrzymania na terytorium państwa trzeciego, od miejsca rozpoczęcia transportu pasażerów do miejsca zakończenia transportu pasażerów. Przez miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów rozumie się przewidziane pierwsze na terytorium Wspólnoty miejsce przyjęcia pasażerów na pokład, w tym również po odcinku podróży poza terytorium Wspólnoty. Natomiast przez miejsce zakończenia transportu pasażerów rozumie się przewidziane ostatnie na terytorium Wspólnoty miejsce zejścia z pokładu pasażerów, którzy zostali na niego przyjęci na terytorium Wspólnoty, w tym również przed odcinkiem podróży poza terytorium Wspólnoty. W przypadku podróży w obie strony, odcinek powrotny transportu uznaje się za transport oddzielny.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK