| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać faktury VAT

Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać faktury VAT

Faktura jest podstawowym dokumentem księgowym. Jej zasadniczą funkcją jest udokumentowanie transakcji i umożliwienie poprawnego ujęcia transakcji w księgach zarówno wystawcy, jak i odbiorcy faktury. Przepisy nie zawierają jednego wiążącego wzoru faktury, wskazują jedynie, jakie elementy powinna ona zawierać. Tymczasem poprawnie wystawiona faktura pozwala uniknąć problemów przy odliczaniu VAT.

Dokumentowanie zaliczek
Otrzymanie zaliczki wiąże się z obowiązkiem podatkowym po stronie tego, który zaliczkę otrzymał. Powstaje on z chwilą otrzymania w części należności, jeśli nastąpiło ono przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. W szczególności powstaje on z chwilą otrzymania przedpłaty, zaliczki, zadatku czy raty. Należy przy tym pamiętać, że otrzymywane przez podatnika części należności (tak jak zaliczka) otrzymane przed wydaniem towarów czy wykonaniem usługi mają wpływ również na obowiązek dotrzymania terminu wystawienia faktury VAT. Podatnik musi bowiem dokumentować fakturami nawet transakcje, za które płatność następuje w części przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
 
Dlatego, jeśli podatnik otrzyma zaliczkę przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, powinien potwierdzić ten fakt za pomocą faktury VAT, którą wystawi najpóźniej siódmego dnia od dnia, kiedy otrzymano część należności od nabywcy. Ten sam termin obowiązuje również w przypadku, gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano każdą kolejną część należności.
 
To uprawnienie nie niweluje jednak obowiązku podatnika do odprowadzania VAT w miesiącu otrzymania należności. Tego rodzaju zastrzeżenie ma szczególne znaczenie praktyczne w sytuacjach, gdy zaliczki za towar lub usługę przekazywane są kontrahentom pod koniec miesiąca. Pomimo uprawnienia do wystawienia odpowiedniej faktury w ciągu siedmiu dni, czyli w praktyce już w następnym miesiącu, podatnik w miesiącu otrzymania części należności musi odprowadzić należny VAT od tej części (zob. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów z 9 stycznia 2007 r., nr 1438/443/326-131/2006/AZ).
 
Jeśli wcześniej wystawione faktury zaliczkowe nie obejmowały całej ceny brutto, sprzedawca powinien wystawić fakturę na zasadach ogólnych. W takim przypadku należy jednak pomniejszyć sumę wartości towarów czy usług o wartość otrzymanych części należności, natomiast kwotę podatku należy pomniejszyć o sumę kwot podatku wykazanego na fakturach potwierdzających pobranie części należności. Jeśli jednak wcześniej wystawione faktury zaliczkowe stanowią całość ceny brutto, podatnik nie musi wystawiać faktury końcowej również po wykonaniu usługi czy wydaniu towaru.
Odliczenie podatku
Fakt wystawienia faktury dokumentującej otrzymaną zaliczkę rodzi też określone skutki po stronie kontrahenta, który otrzymał fakturę stanowiącą potwierdzenie, że dokonał on wpłaty zaliczki. Ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim nabywane przez niego towary lub usługi mają służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych. Podatek naliczony to suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie wpłaty części należności, jeśli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Podatnik, któremu została wystawiona faktura będąca potwierdzeniem dokonanej przez niego przedpłaty (zaliczki, zadatku) na niedokonaną jeszcze dostawę towarów lub świadczenie usług, może odliczyć od niej VAT, jeśli dokonane czynności częściowe będą służyć czynnościom opodatkowanym. Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zaliczkowej może nastąpić w okresie, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w następnym okresie rozliczeniowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK