| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać faktury VAT

Jak prawidłowo wystawiać i rozliczać faktury VAT

Faktura jest podstawowym dokumentem księgowym. Jej zasadniczą funkcją jest udokumentowanie transakcji i umożliwienie poprawnego ujęcia transakcji w księgach zarówno wystawcy, jak i odbiorcy faktury. Przepisy nie zawierają jednego wiążącego wzoru faktury, wskazują jedynie, jakie elementy powinna ona zawierać. Tymczasem poprawnie wystawiona faktura pozwala uniknąć problemów przy odliczaniu VAT.

Forma elektroniczna
Podatnicy mają też możliwość przekazywania i przechowywania dokumentów w formie elektronicznej. Aby podatnik VAT mógł jednak skorzystać z tego prawa, musi najpierw uzyskać zgodę podatnika będącego odbiorcą faktury na taki sposób przesyłania faktur. Akceptacja może być wyrażona w formie pisemnej lub w formie elektronicznej.
 
W formie elektronicznej można wystawiać i przesyłać faktury nie wcześniej niż w następnym dniu po tym, w którym odbiorca faktury dokonał akceptacji. Z kolei jej cofnięcie oznacza, że podatnik traci prawo do wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej temu odbiorcy, który cofnął swoją zgodę. Utrata tego prawa następuje od następnego dnia po tym dniu, kiedy podatnik został powiadomiony przez odbiorcę o cofnięciu akceptacji.
 
Trzeba też zwrócić uwagę, że do podpisywania faktur elektronicznych nie wystarczy zwykły podpis elektroniczny. Do e-faktur potrzebne jest uzyskanie tzw. certyfikatu kwalifikowanego oraz posługiwanie się kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
 
Przepisy zastrzegają pewne szczególne wymogi dopuszczające wystawianie, przesyłanie i przechowywanie dokumentów (faktur) w formie elektronicznej. Jest to możliwe pod warunkiem, że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane we właściwy sposób.
 
Faktury wystawione lub otrzymane w formie elektronicznej przechowuje się na terytorium kraju w sposób umożliwiający, na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp drogą elektroniczną tym organom do tych faktur. Przede wszystkim podatnik musi zapewnić możliwość udokumentowanego poboru i wykorzystania tych faktur przez te organy, w tym ich wydruku. Powinien też zadbać o zapewnienie czytelności tych faktur. Możliwe jest także przechowywanie faktur na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego, jednak tutaj konieczne jest spełnienie wskazanego w rozporządzeniu wymogu. Dotyczy on uprzedniego poinformowania w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego oraz naczelnika urzędu celnego właściwego w zakresie podatku akcyzowego, w odniesieniu do podatnika tego podatku, o miejscu ich przechowywania. Co do zasady chodzi tu o adres, tylko w przypadku gdy adres odnosi się do innego podmiotu niż podmiot, który wystawił lub otrzymał fakturę, należy podać też nazwę tego podmiotu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK