| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak opodatkowane są podmioty powiązane

Jak opodatkowane są podmioty powiązane

Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi są szczególnie wnikliwie kontrolowane przez organy podatkowe. Aby nie narazić się na ustalenie dochodów w sposób szacunkowy w wyniku stosowania niższych cen pomiędzy takimi podmiotami, przedsiębiorcy muszą pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu takich transakcji.

Organ musi uzasadnić wybór danej metody
SENTENCJA
Zasada właściwej kolejności przyjętych metod ustalania dochodu w drodze oszacowania oznacza, że organy podatkowe powinny wskazać, iż nie jest możliwe zastosowanie wcześniejszych metod oszacowania, które poprzedzają metodę przyjętą dla określenia przerzuconego dochodu oraz uzasadnić wybór wybranej metody i podać przyczyny pominięcia innej.

Wyrok WSA w Warszawie z 21 stycznia 2004 r.
SYGN. AKT III SA 989/02

Spór między organami podatkowymi a podatnikiem dotyczył szacowania kosztów zakupu w 1998 roku samochodów marki Daewoo Nexia. Koszt zakupu został zmniejszony o kwotę pozwalającą na zrealizowanie sprzedaży po kosztach zakupu. Organy wskazały na pozostawanie podatnika w związku gospodarczym z innym podmiotem krajowym i wykonywanie na jego rzecz zakupu na warunkach odbiegających od ogólnie stosowanych. Odstępstwo od warunków ogólnie stosowanych polegało zdaniem organu na braku uzyskania przez stronę marży ze sprzedaży samochodów marki Daewoo Nexia.
Podatnik podkreślał zaś, że w sprawie nie było podstaw do oszacowania dochodu. Organy podatkowe nie wykazały, jakie korzyści miał osiągnąć sprzedający, oraz nie wykazały okoliczności przerzucenia dochodu.
Sprawa trafiła ostatecznie na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uwzględnił skargę podatnika. Jak zauważył, organy podatkowe jako podstawę prawną wskazały art. 11 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie ma wątpliwości, że związki, o których mowa w art. 11 ustawy, między skarżącą spółką a innym podmiotem w kontrolowanym okresie istniały. Ale zdaniem sądu upoważniało to organy podatkowe wyłącznie do oszacowania dochodu według zasad w tym przepisie wskazanych. Organy podatkowe mogły określić dochód w drodze oszacowania, jeżeli w związku z istnieniem związku gospodarczego nastąpiło wykonanie świadczenia na warunkach korzystniejszych, odbiegających od ogólnie stosowanych w czasie i miejscu wykonania świadczenia. I jeżeli wskutek tego podatnik nie wykazał dochodu bądź dochód niższy od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby warunki tych świadczeń nie odbiegały od ogólnie stosowanych w czasie i miejscu wykonywania świadczenia.
Dochody danego podmiotu określa się w drodze oszacowania, stosując metody: porównywalnej ceny niekontrolowanej, ceny odsprzedaży, rozsądnej marży. Jeżeli nie jest możliwe zastosowanie jednej z wymienionych wyżej metod, stosuje się metodę zysku transakcyjnego, podkreślił sąd. W pierwszej kolejności należy stosować metodę porównywalnej ceny niekontrolowanej, chyba że zastosowanie innej metody pozwoli ustalić ceny w transakcjach na poziomie bardziej zbliżonym do wartości rynkowej przedmiotu transakcji.
Organy podatkowe powinny wskazać, że nie jest możliwe zastosowanie wcześniejszych metod oszacowania, które poprzedzają metodę przyjętą dla określenia „przerzuconego” dochodu. Zdaniem sądu na tym polega zasada właściwej kolejności przyjętych metod ustalania dochodu w drodze oszacowania. W niniejszej sprawie organy podatkowe nie wskazały przyczyn uzasadniających przyjęcie jednej z metod ustalania dochodu w drodze oszacowania ani też nie wykazały, dlaczego dana metoda nie mogłaby być zastosowana.

OPINIA
Przemysław Polkowski, doradca podatkowy, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Należy zgodzić się ze sposobem interpretacji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w kwestii kolejności stosowania metod określania marży oraz odpowiedniego uzasadnienia przyjęcia konkretnej metody. Ponadto sąd celnie zauważył, że określenie dochodu w drodze oszacowania jest możliwe w przypadku ściśle określonych przesłanek, bowiem są to przepisy szczególne, z racji, że dochód powinno się ustalać na podstawie niewadliwie prowadzonych ksiąg. Nie powinno być bowiem tak, że z samego związku gospodarczego podmiotów domniemuje się przerzucanie dochodów pomiędzy podmiotami.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK