| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Niniejsza publikacja stanowi przekrojowy przewodnik po wzorach pism podatkowych, jakie każdy podatnik może spotkać w swojej praktyce gospodarczej. Autorzy przybliżają zasady sporządzenia każdego z nich oraz umieszczają przykładowe wzory. Jest to wiedza bardzo praktyczna, która pozwala z jednej strony skorzystać z ulg podatkowych, takich jak umorzenie zaległości podatkowej czy rozłożenie jej na raty, a z drugiej strony pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji niezłożenia określonych oświadczeń w terminie.

Dokonanie klasyfikacji statystycznej towaru/usługi

W praktyce odpowiedzialność za prawidłowe zaklasyfikowanie danego wyrobu lub danej usługi spoczywa na producencie. Nie mniej jednak w przypadkach wątpliwych dla podatnika ten ostatni ma możliwość uzyskania opinii klasyfikacyjnej organu statystycznego. Od prawidłowej opinii (klasyfikacji) statystycznej towaru lub usługi zależy bowiem stawka VAT lub ewentualnie zwolnienie danego towaru/usługi od VAT. W praktyce opinie klasyfikacyjne są również niezbędne, gdy podatnik zamierza zwrócić się do organu podatkowego o interpretację przepisów ustawy o VAT w zakresie stawki od danego towaru lub usługi. Organy podatkowe nie są bowiem organami kompetentnymi w dokonywaniu klasyfikacji statystycznych i nie mogą dokonywać samodzielnie klasyfikacji danego towaru bądź usługi. Takie uprawnienie mają wyłącznie organy statystyki. Obecnie w Polsce opinie klasyfikacyjne wydaje wyłącznie Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, niezależnie od tego, gdzie mieści się siedziba podatnika (wnioskodawcy). Kwestie składania wniosków o dokonanie opinii klasyfikacyjnej reguluje Komunikat Prezesa GUS z 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. Nr 1, poz. 11).

Warto wiedzieć, że opłata za wydanie opinii wynosi 50 zł za jedną pozycję; w przypadku kilku pozycji: do 300 złotych. Informacje są wydawane w ciągu 30 dni, a w sprawach skomplikowanych, wymagających dodatkowych wyjaśnień - nie później niż w ciągu 60 dni od daty wpływu wniosku. Posiadanie przez podatnika opinii klasyfikacyjnej jest w praktyce niezbędne w sytuacji konfliktu z organem podatkowym. Aby bowiem obalić opinię klasyfikacyjną, organ podatkowy musi przeprowadzić stosowne postępowanie, w trakcie którego bezspornie udowodni, że opinia jest błędna. Dodatkowo sądy administracyjne z reguły chronią podatników posiadających opinie klasyfikacyjne, gdyż twierdzą, że w takich sytuacjach podstawowe znaczenie ma zasada zaufania podatnika (obywatela) do organu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kwartalna metoda rozliczenia VAT

W obecnym porządku prawnym zasadą ogólną jest, że podatnik VAT składa deklaracje miesięczne. Kwartalna metoda rozliczeń podatku od towarów i usług polega z kolei na tym, że deklaracje VAT-7K podatnik składa za okresy kwartalne, do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kwartale. Nie wszyscy podatnicy mogą stosować kwartalną metodę rozliczeń VAT. Z metody tej mogą skorzystać ci podatnicy, którzy są:

- małym podatnikiem bądź

- rolnikami ryczałtowymi, dokonującymi wyłącznie dostawy produktów rolnych lub świadczącymi usługi rolnicze.

Aby podatnik mógł stosować kwartalną metodę rozliczeń, musi o tym zamiarze zawiadomić wcześniej naczelnika urzędu skarbowego. Oświadczenie takie należy złożyć w formie pisemnej do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który podatnik zamierza po raz pierwszy składać kwartalną deklarację. Oświadczenia nie muszą składać ci podatnicy, którzy są małymi podatnikami i którzy wybrali kasową metodę rozliczeń podatku od towarów i usług. W takim przypadku podatnik ma obowiązek składania deklaracji VAT za okresy kwartalne, ale dochodzą jeszcze szczególne zasady rozliczania VAT. Podatnik traci prawo do stosowania kwartalnej metody rozliczeń począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym ze względu na przekroczenie limitu wartości sprzedaży podatnik przestanie być małym podatnikiem. Podatnik może również sam zrezygnować z kwartalnej metody. Może to jednak uczynić nie wcześniej niż po upływie czterech kwartałów, w których rozliczał się za okresy kwartalne. Oznacza to, że zbyt pochopny wybór tej metody spowoduje dla podatnika konieczność rozliczania się kwartalnie przez całe 12 miesięcy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podatnik może sam dobrowolnie zrezygnować z kwartalnej metody rozliczeń. Powrót do rozliczeń VAT za okresy miesięczne możliwy jest dopiero po upływie 4 kwartałów, w których podatnik rozliczał się za okresy kwartalne. O rezygnacji z kwartalnej metody rozliczeń podatnik musi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie to jest konieczne przed upływem ostatniego dnia kwartału, za który będzie składana ostatnia kwartalna deklaracja VAT. Oświadczenie powinno być złożone na piśmie. Warto wiedzieć, że jest to oświadczenie podatnika, a zatem nie wymaga uzasadnienia. Wystarczy, że podatnik dość jasno oświadczy, że nie chce już rozliczać się kwartalnie. Przykładowo jeśli mały podatnik zdecydował się na składanie deklaracji kwartalnych od drugiego kwartału 2007 roku, to po raz pierwszy może złożyć deklarację za okres miesięczny za kwiecień 2008 r. (muszą upłynąć drugi, trzeci i czwarty kwartał roku podatkowego, a także pierwszy kwartał następnego roku - czyli w sumie cztery kwartały) - jeśli złoży zawiadomienie o rezygnacji z kwartalnej formy rozliczeń do końca marca 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK