| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Praktyczny przewodnik po wzorach pism podatkowych

Niniejsza publikacja stanowi przekrojowy przewodnik po wzorach pism podatkowych, jakie każdy podatnik może spotkać w swojej praktyce gospodarczej. Autorzy przybliżają zasady sporządzenia każdego z nich oraz umieszczają przykładowe wzory. Jest to wiedza bardzo praktyczna, która pozwala z jednej strony skorzystać z ulg podatkowych, takich jak umorzenie zaległości podatkowej czy rozłożenie jej na raty, a z drugiej strony pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji niezłożenia określonych oświadczeń w terminie.

Metoda kasowa

Metoda kasowa rozliczeń podatku od towarów i usług wiąże się z koniecznością kwartalnego rozliczania VAT do urzędu skarbowego. Wybór tej metody powoduje, że podatnik musi składać przez okres najbliższych 12 miesięcy deklaracje za okresy kwartalne. Jeśli podatnik zamierza stosować tę metodę rozliczeń VAT, musi wcześniej powiadomić o tym zamiarze właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Oświadczenie takie należy złożyć w formie pisemnej do końca miesiąca poprzedzającego kwartał, za który podatnik zamierza stosować tę metodę. Składanie deklaracji i rozliczanie podatku od towarów i usług kwartalnie to nie jedyne cechy charakterystyczne metody kasowej.

Kasowa metoda rozliczeń VAT polega na tym, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje z dniem uregulowania należności przez kontrahenta, nie później jednak niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Oznacza to, że obowiązek zapłaty podatku w przypadku nieuiszczenia należności przez kontrahenta za wydany towar bądź wykonaną usługę jest „odroczony” w czasie. Niestety po 90 dniach podatnik i tak jest zmuszony - nawet w sytuacji braku zapłaty - wykazać wartość transakcji i normalnie rozliczyć ją w deklaracji. Stosując metodę kasową podatnik może obniżać podatek należny w rozliczeniu za kwartał, w którym ureguluje całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury bądź dokona zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, nie wcześniej jednak niż w okresie otrzymania faktury lub dokumentu celnego. Nie każdy podatnik może skorzystać z takiej formy rozliczeń VAT. Metodę tę mogą stosować tzw. mali podatnicy, czyli:

- podatnicy, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 800 000 euro. Kwotę tę przelicza się według średniego kursu euro, ogłaszanego przez NBP, na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, z zaokrągleniu do 1000 zł, lub

- podatnicy, którzy prowadzą przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzają funduszami powierniczymi, są agentami, zleceniobiorcami lub innymi osobami świadczącymi usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu, i kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 30 000 euro.

Wybór metody kasowej nie powoduje automatycznie utraty na zawsze prawa do rozliczania się za okresy miesięczne. Z kasowej metody rozliczeń podatnik może zrezygnować (powrócić do rozliczeń na zasadach ogólnych) po upływie 12 miesięcy, w których rozliczał się metodą kasową. O rezygnacji z tej metody podatnik musi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego przed upływem kwartału, po zakończeniu którego zamierza stosować miesięczną metodę rozliczeń.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Powrót do rozliczeń na zasadach ogólnych, tj do miesięcznej metody rozliczeń, możliwy jest dopiero po upływie 12 miesięcy, w których podatnik rozliczał się metodą kasową. O fakcie (zamiarze) rezygnacji z metody kasowej podatnik zobligowany jest zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego przed upływem kwartału, w którym będzie stosował tę metodę. W samym oświadczeniu podatnik nie musi wskazywać przyczyn rezygnacji. W sytuacji gdy podatnik zrezygnuje z metody kasowej, obowiązek podatkowy w stosunku do czynności wykonanych w okresie, gdy stosował tę metodę, powstanie z dniem uregulowania całości lub części należności przez kontrahenta podatnika, ale - i tu uwaga: nie później jednak niż 90 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktur lub dokumentów celnych otrzymanych w okresie, kiedy podatnik rozliczał się metodą kasową, i nieodliczoną od kwoty podatku należnego do końca tego okresu podatnik ma prawo obniżyć w okresie rozliczeniowym, w którym:

- ureguluje kontrahentowi całą należność wynikającą z faktur lub

- dokona zapłaty podatku wynikającego z dokumentów celnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK